Ledwo co odrosną od ziemi, nauczą się jeździć na rowerze bez bocznych kółek i pisać (mniej lub bardziej) kształtne „a” w liniaturze, a już zaczynają się interesować płcią przeciwną. Chłopaki ciągną dziewczyny za warkocze, dziewczyny wymyślają przezwiska chłopakom, a wychowawcy donoszą przejętym rodzicom pierwszaków, że dzieci całują się po kątach i nie mają kiedy jeść kanapek na drugie śniadanie. Często traktujemy z pobłażaniem i lekceważeniem te pierwsze, dziecięce jeszcze, zauroczenia, zazdrości i kłótnie, zupełnie jakbyśmy zapomnieli, że można cierpieć z miłości niezależnie od wieku. Dziewięć czy dziewiętnaście lat – co to w gruncie rzeczy za różnica? Na szczęście Per Nilsson, szwedzki autor książek dla dzieci i młodzieży, pamięta, jak to jest mieć dziewięć lat, stracić głowę dla dziewczyny i z przejęcia nie móc w nocy spać. Zakochałem się w Milenie, Inny niż wszyscy i Na zawsze Milena to pełen humoru i zrozumienia opis uczucia rozkwitającego na szkolnych korytarzach i podczas spacerów z psem z perspektywy „sięciolatka”. Lektura obowiązkowa nie tylko dla chłopców!

ZAKOCHAŁEM SIĘ W MILENIE


Dawid zakochał się w Milenie, koleżance z klasy, ale ona go nie zauważa. Zajęta rozmowami z koleżankami i grą w piłkę wydaje się odległa i nie do zdobycia. Dawid daje sobie czas do końca tygodnia, żeby dziewczyna się do niego odezwała. Każdego dnia próbuje poderwać ją na inne zachowanie: klasowego śmieszka, pilnego ucznia albo rozrabiakę. Kiedy wszystkie sposoby zawodzą, chłopak zrzuca z siebie niewiarygodne maski i wtedy…



INNY NIŻ WSZYSCY


Dawid chodzi z Mileną, a przynajmniej lubi w ten sposób myśleć o swojej relacji z koleżanką z klasy. Wydawać by się mogło, że nic nie powinno już mącić jego spokoju, ale po szkolnej pogadance o różnicach między ludźmi dopadają go wątpliwości, czy wszystko z nim w porządku. Czy bycie innym niż wszyscy jest podstawą do zmartwień, czy może wprost przeciwnie, powodem do dumy?



NA ZAWSZE MILENA


Z dnia na dzień Milena przestaje się odzywać do Dawida. Czy ma to związek z wizytą Agnes, córką nowej sympatii taty Dawida? A może za nagłą zmianą zachowania dziewczyny stoją plotki rozpuszczane przez wrogo nastawionego do Dawida kolegi z klasy? Dawid bardzo by się chciał dowiedzieć od samej Mileny, co się stało, ale wianuszek koleżanek, które jej nie odstępują ani na krok, skutecznie uniemożliwia komunikację. Czy to możliwe, żeby tak pięknie rozkwitająca miłość po prostu się skończyła?



Książki Pera Nilssona o Dawidzie i Milenie to nie tylko bardzo udana próba zajrzenia pod powierzchnię i ukazania romantycznego oblicza młodego chłopca, ale także zgrabny opis mechanizmów rządzących relacjami między rówieśnikami. I jeszcze przekonująco zarysowane tło obyczajowe: od rozwiedzionych rodziców przez dzieci z zaburzeniami aż do sztucznie kreowanego niedościgłego wzoru miłości. Mimo że Per Nilsson napisał Zakochałem się w Milenie w 1998 roku (wydawnictwo Zakamarki wydało pierwszy tom w 2016 roku), jego książki są nadal aktualne, a poruszane w nich problemy są znakiem firmowym naszych czasów. Krótkie historie, podzielone na rozdziały i żartobliwie zilustrowane przez Piję Lindenbaum będą przyczynkiem i do śmiechu, i do nieco bardziej poważnych rozmów z dzieckiem. Mimo lekkiej formy kryją w sobie zaskakująco dużo uniwersalnych porad – ot choćby takich jak ta: „Trzeba ze sobą rozmawiać (…) Jeśli coś się dzieje, trzeba rozmawiać”. Niby takie oczywiste, a skądś się potem biorą ci wszyscy rozwiedzeni rodzice.


TYTUŁ: Zakochałem się w Milenie / Inny niż wszyscy / Na zawsze Milena
AUTOR: Per Nilsson
TŁUMACZENIE: Marta Rey-Radlińska
ILUSTRACJE: Pija Lindenbaum
LICZBA STRON: 68 / 68 / 60
OPRAWA: twarda
FORMAT: 13 × 18 cm
WIEK: 6+
WYDAWNICTWO: Zakamarki
ROK WYDANIA: 2016 / 2017 / 2019