Kiedy pracę wykonuje się z pasją, a pasja zamienia się w pracę, można się spodziewać, że efekty przejdą najśmielsze oczekiwania. Tomasz Samojlik, doktor nauk biologicznych, pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN, mieszka z rodziną na skraju Puszczy Białowieskiej i na co dzień zajmuje się badaniem historii i wpływu człowieka na ten rozległy masyw leśny. Poza tym tworzy doskonałe komiksy i książki o polskiej przyrodzie dla najmłodszych czytelników, które nie tylko uczą, ale przede wszystkim bawią. Oprócz ryjówek Tomasz Samojlik szczególnie upodobał sobie białowieskie żubry, które uczynił bohaterami serii opowiadań wydanych przez Media Rodzina. Ciekawe historie, ciesząca oko komiksowa szata graficzna i dużo przekazywanych mimochodem informacji o życiu leśnej fauny – to wspólny mianownik książek o Żubrze Pompiku.
Cztery tomy opowiadań o Żubrze Pompiku zostały nazwane zgodnie z kolejnymi porami roku, jednak akcja poszczególnych opowieści wykracza poza tytułowe ramy czasowe: zima niepostrzeżenie przechodzi w wiosnę, a lato płynnie zmienia się w jesień. Głównym bohaterem książek Tomasza Samojlika jest młody żubr, którego rozpiera energia i ciekawość świata. Pompik nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, dlatego zamiast żuć zioła i wylegiwać się w trawie jak pozostałe żubry ze stada, dzień po dniu odkrywa tajemnice, które kryje w sobie puszcza. Podczas wędrówek po okolicy nawiązuje nowe, międzygatunkowe znajomości, poznaje zwyczaje innych zwierząt i obserwuje zmieniającą się w przyrodę, a przy okazji buduje własną tożsamość i pewność siebie. Z czasem Pompik zaczyna wyciągać na włóczęgę po puszczy swoją młodszą siostrę Polinkę, bo dużo przyjemniej jest cieszyć się światem we dwoje niż w pojedynkę i łatwiej dojść do wniosku, że „żubrzo jest być żubrem!”.
Każda z książek o Żubrze Pompiku liczy 56 stron i składa się z kilkunastu bogato ilustrowanych opowiadań. Kolejność czytania poszczególnych tomów nie odgrywa większej roli, bo każda z historyjek stanowi zamkniętą fabularnie całość, ale jeśli zamierzacie przeczytać wszystkie cztery książki, warto zacząć od Tropów na śniegu, a następnie sięgnąć po Zapach wiosny, bo w pierwszym z tytułów rodzi się Pompik, a w drugim Polinka. Tomasz Samojlik doskonale zna świat, który opisuje w swoich książkach. Przygody żubrzyków są wiarygodne, a każde kolejne wnosi dodatkowe porcje bitów informacji na temat tego gatunku oraz pozostałych zwierząt zamieszkujących Puszczę Białowieską. Nie rozpatrywałabym jednak przygód Pompika w kategorii książek stricte edukacyjnych, bo Tomasz Samojlik przede wszystkim opowiada wciągające historie, które umiejętnie obudowuje faktami przyrodniczymi. Tomasz Samojlik pisze lekko, z humorem, a z jego opowiadań emanuje spokój i ciepło, tak że z przyjemnością wraca się do nich wiele razy. Mimo że książki są adresowane głównie do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ja sama wzbogaciłam swoją wiedzę przyrodniczą o kilka kolejnych ciekawostek. Czy wiecie, jak nazywa się niski charakterystyczny głos wydawany przez żubrzych samców? Czym się różnią rogi od poroża? Jakie zwierzęta oprócz ptaków budują gniazda? Dlaczego łosie w odróżnieniu od żubrów nie zapadają się na bagnach? Komu potrzebne są zapasowe dziuple? Jak się pozbyć uciążliwych meszek? Jeśli nie znacie odpowiedzi na przynajmniej część tych pytań, to niezawodny znak, że jeszcze nie poznaliście Pompika. Czas nadrobić zaległości!
Cztery zbiory opowiadań o Pompiku w Puszczy Białowieskiej w twardej oprawie to nie wszystko, co czeka na miłośników polskich żubrów. Od 2017 roku Tomasz Samojlik systematycznie pracuje nad serią Żubr Pompik. Wyprawy. To krótsze, 24-stronicowe książki w miękkiej oprawie i nieco mniejszym formacie, w których czytelnicy towarzyszą Pompikowi i Polince w wycieczkach po polskich parkach narodowych. Docelowo seria ma liczyć 23 części, a na razie wydano sześć tomów: o Narwiańskim, Biebrzańskim, Wigierskim, Kampinoskim i Słowińskim Parku Narodowym oraz Borach Tucholskich.
Tomasz Samojlik nie ogranicza się jedynie do polskiej przyrody. Na blogu pojawiła się recenzja jego wielkoformatowego albumu O rety! Przyroda świata wydawnictwa Multico.
TYTUŁ: Zapach wiosny, Letni zmierzch, Kolory jesieni, Tropy na śniegu
TEKST: Tomasz Samojlik
ILUSTRACJE: Tomasz Samojlik
LICZBA STRON: 56
OPRAWA: twarda
FORMAT: 25 × 22,5 cm
WIEK: 6+
WYDAWNICTWO: Media Rodzina
ROK WYDANIA: 2016