Kiedy zobaczyłam tytuł nowej książki Zakamarków i charakterystyczną kreskę Benjamina Chauda, byłam pewna, że czeka mnie obrazkowa uczta z dużą dawką absurdalnego humoru jak w przypadku Nie odrobiłem lekcji, bo… oraz Spóźniłem się do szkoły, bo… Obydwie książki, napisane przez Davide’a Cali (wyd. Dwie Siostry), są zbiorem nieprawdopodobnych uczniowskich wymówek – po jednej na stronę. Tymczasem Zakamarkowa książka jest stuprocentową powieścią! Evę Susso znałam do tej pory jedynie z krótkich tekstów dla najmłodszych czytelników, na których wychowały się moje córki, ale z przyjemnością odkryłam jej nowe oblicze. A najlepsze jest to, że Sto porad dla nieśmiałych to zaledwie pierwsza z trzech książek o Rolfie duetu Susso i Chaud.
W centrum Paryża, niedaleko Sekwany, naprzeciwko niewielkiego parku mieszka Rolf ze swoją rodziną. W wytwornym domu państwa Cossu co tydzień wydaje się proszone obiady dla krewnych, dzieciom nie wolno zabierać głosu przy stole, a o wygodę biesiadników dba madame Marie. Długie korytarze toną w blasku światła rzucanego przez olbrzymie kryształowe żyrandole, a w imponującej bibliotece z kominkiem trzeba korzystać z drabiny, żeby dosięgnąć do najwyżej stojących tomów. W idealnie prowadzonym domu stosunki rodziców z dziećmi są dość zachowawcze, a rozmowy przypominają bardziej kwestie zaczerpnięte z poradników psychologicznych niż spontaniczne wypowiedzi:
– Mam problem – zaczął Rolf.
– Opowiedz mi o nim – zachęciła go mama.
(…)
– Ja chyba nigdy nie sprawiłem nikomu przyjemności – powiedział załamany.
– Co ty mówisz – zaprotestowała mama. – Nas cieszysz każdego dnia!
Odrobinę zamieszania w uporządkowane życie mieszkańców paryskiej kamienicy wprowadza babcia Klara – dystyngowana starsza dama z objawami demencji starczej, która potrafi zgubić się w drodze z jadalni do biblioteki i zapomnieć, kim są ludzie, z którymi mieszka. Na pierwszy rzut oka Rolfowi niczego nie brakuje: ojciec spełnia wszystkie jego materialne zachcianki, matka wieczorem zagląda do jego sypialni i całuje na dobranoc (bardzo przypomina to wieczorny rytuał opisany w książce Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu), a siostra regularnie podnosi mu ciśnienie, wypominając wszystkie jego wpadki. Mimo to chłopiec nie jest szczęśliwy. Bardzo chciałby zaprzyjaźnić się z Ofelią, dziewczynką, która pomaga swojemu ojcu prowadzić sklepik z owocami po drugiej stronie parku, ale brakuje mu odwagi, żeby wykonać pierwszy krok. Podgląda ją każdego dnia ze swojego tajemnego biura na poddaszu przez lornetkę i fantazjuje, jak ratuje ją z opresji, a potem zdobywa jej bezgraniczną wdzięczność i serce. W realizacji planu pomaga mu książka Sto porad dla nieśmiałych, dzięki której z bojaźliwego chłopca powoli przeistacza się w dzielnego młodego mężczyznę. Czy to wystarczy, żeby zbliżyć się do Ofelii?
Świetnie nakreślone tło obyczajowe, oryginalna rodzina z arystokratycznymi zapędami i niezwykłe poczucie humoru pisarki i ilustratora sprawiają, że Sto porad dla nieśmiałych czyta się jednym tchem. Czarno-białe ilustracje z detalami odtwarzają wnętrze paryskiego domu Rolfa (kryształowe żyrandole, stylowe meble, biblioteka przy kominku i korytarze tak długie, że najwygodniej pokonywać je hulajnogą), a także typowe widoczki z Paryża: wieżę Eiffla, katedrę Notre Dame, Pont Neuf nad Sekwaną czy kloszarda pod mostem. Wspaniale wypadły też ilustracje, na których Rolf wyobraża sobie siebie jako superbohatera, a ilustrator Benjamin Chaud trochę się z niego naigrawa, zestawiając jego bohaterskie pozy z bardzo trywialnymi czynnościami. Koniecznie musicie to sami sprawdzić!


O AUTORACH
Eva Susso urodziła się w 1956 r. w Göteborgu. Ma troje dzieci i mieszka w Sztokholmie. Przez siedem lat była członkiem Szwedzkiej Akademii Literatury Dziecięcej. Zadebiutowała w 1995 roku książką obrazkową pt. Rita, do tej pory napisała około 30 książek dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie współpracowała z Benjaminem Chaudem (Binta tańczy, Lalo gra na bębnie, Babo chce, Yeti, Duch z butelki).
Benjamin Chaud urodził się w 1975 roku w Briançon we francuskich Alpach. Studiowal rysunek w Paryżu i Strasburgu. Zilustrował ponad 60 książek, m.in. Zakamarkową serię o Pomelo, malutkim filozofującym słoniu, adwentową powieść dla dzieci Wierzcie w Mikołaja! i książki o króliku Skarpetce (TUTAJ recenzja). Wydawnictwo Dwie Siostry wydało trzy zilustrowane przez niego książki: Misiową piosenkę (Benjamin Chaud napisał również tekst), Nie odrobiłem lekcji, bo… i Spóźniłem się do szkoły, bo….
Wspólne książki Evy Susso i Benjamina Chauda (pierwsze trzy dla dzieci 0+, pozostałe dwie dla dzieci 3+):Babo chce
Binta tańczy
Lalo gra na bębnie
Yeti
Duch z butelki
TYTUŁ: Sto porad dla nieśmiałych
TEKST: Eva Susso
TŁUMACZENIE: Marta Wallin
ILUSTRACJE: Benjamin Chaud
LICZBA STRON: 108
OPRAWA: twarda
FORMAT: 15 × 21,5 cm
WIEK: 6+
WYDAWNICTWO: Zakamarki
ROK WYDANIA: 2018