Najlepsze gry dla najmłodszych to takie, w które z przyjemnością grają również rodzice. Kiedy wszyscy zasiadają do stołu z pozytywnym nastawieniem i uśmiechem na twarzy, można mieć pewność, że to będzie dobrze wykorzystany czas. Gra karciana Patataj z wydawnictwa Granna ma wszystko to, czego szukam w grach dla przedszkolaków: proste, ale ciekawe, zasady oraz piękne ilustracje, a dodatkowo w pudełku mieści się jeszcze oddzielna gra memory!
OPIS I CEL GRY
W grze Patataj wszyscy gracze mają jeden wspólny cel: wyprowadzić na wybieg kucyki, zanim zamknie się ogrodzenie. Pole gry (7 × 7 kart) powstaje na bieżąco poprzez dokładanie kolejnych kart z końmi, sianem i ogrodzeniem.
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
27 kart różnokolorowych kucyków
34 karty ogrodzenia
9 kart sianka
5 kart podkowy
instrukcja
Kucyki różnią się umaszczeniem (brązowy, żółty, szary), kolorem grzywy (rudy, biały, czarny) i kocykiem (niebieski, różowy, zielony). Każda z 27 kart jest inna.
JAK GRAMY?
Tasujemy wszystkie karty (kucyków, ogrodzenia, sianka i podków), a potem – w zależności od liczby graczy – rozdajemy każdemu po 5 lub 4 karty. Pozostałe karty kładziemy w stosie zakrytym z boku.
Gracze wykonują swoje ruchy w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara. Na początku swojego ruchu gracz zawsze musi wyłożyć na stół wszystkie karty ogrodzenia (jeśli takie ma), a dopiero później ma prawo wykonać jedną z następujących akcji:
1⃣ wyprowadzić na wybieg trzy kucyki posiadające przynajmniej jedną cechę wspólną
2⃣ wyłożyć na wybieg jedną kartę sianka
3⃣ położyć jedną kartę podkowy na dwóch sąsiadujących ze sobą kartach ogrodzenia i w ten sposób usunąć fragment ogrodzenia ze stołu.
Po wykonaniu ruchu gracz dobiera karty ze stosu, tak żeby mieć ich znowu pięć.
Jeśli gracz nie ma trzech kucyków z jedną wspólną cechą, może poprosić o pomoc współgraczy i zapytać, czy dysponują potrzebną mu kartą (np. „Czy ktoś ma kucyka z białą grzywą?” albo „Czy ktoś ma kucyka z niebieskim kocykiem?”). Gracz, który podaruje swoją kartę innej osobie, może dobrać brakującą kartę ze stosu dopiero po wykonaniu swojego ruchu. W jednym ruchu można zadać więcej niż jedno pytanie, ale można otrzymać tylko jedną kartę, którą – co ważne – należy od razu wyłożyć na stół z dwiema innymi kartami kucyków.

Karta sianka stanowi neutralne wypełnienie wybiegu. W związku z tym, że pole wybiegu ma wymiary 5 × 5 kart (razem z kartami ogrodzenia powierzchnia pola gry zwiększa się do 7 × 7 kart), a kucyki wykłada się na stół w grupach po trzy sztuki, karta sianka pozwala załatać ewentualne luki albo po prostu zapełnić padok jedną dodatkową kartą.

Karta podkowy pozwala usunąć ze stołu dwie karty ogrodzenia. Kładąc kartę podkowy, należy uderzyć pięścią w stół i krzyknąć: „BAM!”.

KONIEC GRY
Gra może się skończyć na dwa sposoby:
1⃣ zwycięstwem graczy, jeśli kucyki i sianko wypełnią cały obszar wybiegu (5 × 5 kart), zanim teren zostanie zamknięty kartami ogrodzenia
2⃣ przegraną graczy, jeśli wybieg zostanie otoczony kartami ogrodzenia, a w środku pozostaną puste pola.
DODATKOWA GRA MEMORY
W pudełku Patataj kryje się również gra memory z 21 parami. Kwadratowe karty mają ten sam rozmiar co karty z kucykami (6,5 × 6,5 cm), ale różnią się rewersami.
Ilustracje Kariny Lemeshevej są po prostu przepiękne: nastrojowe, baśniowe, jakby wyjęte z marzeń sennych. To bez wątpienia jeden z najładniejszych zestawów memory, w jaki kiedykolwiek grałam z córkami. Zresztą popatrzcie sami:
WRAŻENIA
W związku z tym, że Patataj to gra kooperacyjna, świetnie sprawdzi się w przypadku dzieci, które nie radzą sobie z porażkami: tutaj przegrywają albo wszyscy, albo nikt. Zwycięstwo jest uzależnione od współpracy pomiędzy graczami (przekazywania kart z kucykami), ale trzeba się liczyć z tym, że wyjątkowo niekorzystny układ kart (nagromadzenie kart ogrodzenia w stosie do dobierania) może doprowadzić do przegranej. Podczas pierwszych rozgrywek córki miały opory przed oddawaniem swoich kart z kucykami potrzebującym współgraczom, bo kiedy przychodził czas na ich ruch miały do dyspozycji jedynie cztery karty. Jednak szybko przekonały się, że „kto szybko daje, ten dwa razy daje” i że najważniejsze to wyprowadzić na padok jak najwięcej kucyków – a kto tego dokonuje, to już sprawa drugorzędna. Duże emocje i uśmiechy na twarzach dzieci wywołuje akcja kładzenia karty podkowy na ogrodzeniu. Każda gra, która zmusza uczestników do wykonania nietypowego ruchu (tutaj: uderzenia pięścią w stół) albo wydania jakiegoś odgłosu (tutaj: „BAM!”), od razu zyskuje dodatkowe punkty w oczach moich córek. Mimo że Patataj to gra dla czterolatków, jako filler dla starszaków sprawdzi się równie dobrze.
WYKONANIE
Pudełko jest nieproporcjonalnie duże w stosunku do zawartości, a karty dość cienkie. Biorąc pod uwagę, że Patataj to gra dla najmłodszych, obawiałabym się, że na kartach szybko będzie widać ślady użytkowania. U nas raczej do tego nie dojdzie, bo moje dzieci mają odpowiednio 5 i 7 lat, a ich podwórkowe towarzystwo planszówkowe chodzi co najmniej do zerówki – w takim wieku dzieci potrafią się już obchodzić z elementami gry bardzo delikatnie. Jednak na korzyść Patataj przemawia cena: pudełko z grą (a właściwie dwiema grami) można kupić już od 19 zł (regularna cena w sklep.granna.pl to 29,99 zł).
Jeśli szukacie innych gier dla najmłodszych, koniecznie przejrzyjcie portfolio wydawnictwa Granna. Znajdziecie tam kilka serii skierowanych do najmłodszych graczy (2–4 lata): Moje Pierwsze Gry, Już Gram, Klub Przedszkolaka, Gry i Zabawy Smoka Obiboka, Smok Obibok Poleca, Zmysły, Królestwo Dobrych Gier.
TYTUŁ: Patataj
AUTOR: Daria Ermakova
ILUSTRACJE: Karina Lemesheva
WYDAWNICTWO: Granna
WIEK: 4+
LICZBA GRACZY: 2–6
CZAS GRY: 15 minut
WYMIARY: 19 × 19 × 4 cm
ROK WYDANIA: 2018