Wbrew temu, co sugeruje tytuł zbioru, Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach nie epatuje dydaktyzmem i moralizatorstwem, za to wielokrotnie zaskakuje ukrytymi morałami i suspensowymi zakończeniami.
Zresztą gdyby nie jednoznaczne podtytuły sugerujące czytelnikowi pewien odbiór (opowiadanie o tolerancji, opowiadanie o życzliwości czy opowiadanie o solidarności), można by się doszukać wielu podobieństw między Wielką księgą wartości a Dobranockami na pogodę i niepogodę również wydanymi przez Naszą Księgarnię (TU recenzja). Na obydwa tomy składają się spokojne, wyciszające opowiadania, które świetnie sprawdzają się przed snem, obydwa zdobią niezwykle radosne i kolorowe ilustracje, wreszcie obydwa skłaniają do refleksji i stanowią dobry punkt wyjścia do wieczornych rodziców z dziećmi rozmów. O życiu, o ludziach, o tym, że mimo tak wielu różnic, wszyscy jesteśmy w gruncie rzeczy tacy sami, a tym, czym rzeczywiście i jedynie warto się wyróżniać, jest dobre serce. Wszystko inne nie ma znaczenia.
Po lekturze dwóch pierwszych opowiadań o tolerancji miałam obawy, że Wielka księga wartości będzie dokładnie tym, co sugeruje tytuł – pompatycznym, nachalnym, zbyt oczywistym kodeksem postępowania, w którym wszystko jest albo białe, albo czarne. Jednak z każdym kolejnym tekstem autorki Teresa Blanch i Anna Gasol, prywatnie matka i córka, coraz bardziej mnie zaskakiwały. Niejednoznaczne zakończenia, przemilczane sekrety, zaskakujące pointy, urwane wątki, drugie dna, aluzje… Zaskakujące podejście hiszpańskich pisarek do – w założeniu zaangażowanej – literatury dla dzieci i ich przekonanie, że mali czytelnicy są w stanie sami odnaleźć sens opowiedzianych przez nie historii, wywarły na mnie naprawdę bardzo pozytywne wrażenie.
16 opowiadań starczy na kilka wieczorów, bo każda opowieść rodzi wiele pytań i wątpliwości. Nie warto spieszyć się z lekturą, bo jej celem jest właśnie zgrabne rozpoczęcie rozmowy z dzieckiem na temat tego, jakimi zasadami powinno się kierować w życiu. Że nie powinno się oceniać po pozorach, że nie wolno się poddawać, że czasami jedynie wspólnymi siłami można coś osiągnąć, że lepiej zaufać w ciemno niż z góry skreślić, że uczciwość jest bezcenna, a miłość jest największą supermocą na całym świecie. Ciekawe, mądre i łagodne – takie właśnie są opowiadania z Wielkiej księgi wartości. Kto raz sięgnie po tę książkę, będzie do niej wracał jak do starego, dobrego przyjaciela.
Ciekawostką jest osadzenie akcji opowiadań w Ameryce Łacińskiej: poza hiszpańskimi imionami bohaterów (Juan, Luz Mari czy Manuela) znajdziecie tu tekturowe domki na zboczu do złudzenia przypominające brazylijskie favele, krnąbrną lamę, na której grzbiecie peruwiański nauczyciel przewozi książki do sąsiedniej wioski czy wzmiankę o Fridzie Kahlo, z którą spotkał się jeden z bohaterów. Niby drobiazg, a cieszy!
TYTUŁ: Wielka księga wartości
TEKST: Teresa Blanch, Anna Gasol
TŁUMACZENIE: Marta Szafrańska-Brandt
ILUSTRACJE: Valenti Gubianas
LICZBA STRON: 144
OPRAWA: twarda
FORMAT: 20 × 26,7 cm
WIEK: 6+
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2018