Évelyne Brisou-Pellen to francuska powieściopisarka urodzona w 1947 roku. Tuż po trzydziestce zaczęła pisywać do magazynów młodzieżowych, a w 1980 ukazała się drukiem jej pierwsza powieść. Jest niezwykle płodną pisarką – na przestrzeni niecałych czterdziestu lat napisała ponad 160 książek, które sprzedały się w 6 milionach egzemplarzy. Otrzymała wiele nagród, w tym Le prix des Incorruptibles (przyznawaną przez młodych czytelników) za Dwór. Liam i mapa wieczności w 2015 roku. Do tej pory we Francji ukazało się już sześć części pierwszego sezonu Dworu oraz trzy kolejne drugiego. Zapowiada się prawdziwa uczta dla miłośników młodzieżowych powieści fantastycznych!
DWÓR. 1. LIAM I MAPA WIECZNOŚCI
Piętnastoletni Liam przeszedł długą i ciężką chorobę, po której jego organizm potrzebuje regeneracji. Rodzice umieszczają go w sanatorium, gdzie ma dojść do siebie przed powrotem do szkoły. Chłopak jest zaskoczony wyglądem budynku, który wygląda jak kilkusetletni dwór, oraz nielicznym personelem. Uderza go przestarzałe wyposażenie, zdumiewa elegancki majordomus oraz szokuje brak telefonu i dostępu do internetu. Nie mniejsze zdziwienie wywołują w nim sami kuracjusze, którzy w swoich dziwacznych ubraniach przypominają raczej pacjentów zakładu zamkniętego niż instytucji zajmującej się rekonwalescentami. Po stronie plusów można zapisać szczególny klimat panujący we dworze i wokół niego, dzięki któremu nie trzeba zażywać lekarstw, a ubrania się nie niszczą, oraz zindywidualizowane menu, któremu daleko do typowego stołówkowego jedzenia. Kiedy do kuracjuszy dołącza rówieśniczka Liama, skryta i małomówna Cléa, wizja spędzenia dłuższego czasu na turnusie zdrowotnym przestaje być aż tak ponura. Z czasem nastolatkowie zaczynają spędzać ze sobą więcej czasu, chodzą razem na lekcje greki, łaciny i matematyki, a także wyjawiają sobie sekrety z przeszłości. Dociekliwy Liam próbuje pomóc koleżance odkryć prawdę na temat wydarzeń, które doprowadziły do jej pojawienia się we dworze, a w międzyczasie udaje mu się uleczyć kilku kuracjuszy przy pomocy tytułowej mapy wieczności.
Dwór. Liam i mapa wieczności to wciągająca powieść dla młodzieży z pogranicza fantastyki i kryminału, w której nic nie jest takie, jakie się wydaje. Autorka umiejętnie buduje klimat opowieści, wciągając czytelnika od pierwszej strony. Narratorem tej części Dworu jest sam Liam i to jego oczami oglądamy sanatorium i kuracjuszy i wraz z nim stopniowo odkrywamy kolejne sekrety dworu. Z każdym kolejnym rozdziałem atmosfera się zagęszcza, a zwroty akcji zbijają czytelnika z tropu. Wyraziste postacie, dobre dialogi, ciekawe opisy i przede wszystkim równe tempo akcji to tylko kilka elementów, które składają się na naprawdę dobrą powieść dla nastolatków. A także wszystkich tych, którzy lubią książki z dreszczykiem, mroczną atmosferą i tajemnicą nie z tej ziemi. I jeszcze wszystkich tych, którzy nie odnaleźli się we wcześniejszych grupach, a po prostu lubią czytać porządnie napisane (i dobrze przetłumaczone) książki rozrywkowe (ja zaliczam się właśnie do tej ostatniej grupy). We Francji oznaczono książkę kategorią wiekową 9+, ale wydawnictwo Widnokrąg poleca Dwór czytelnikom od dwunastego roku życia. Moim zdaniem to słuszna granica.
DWÓR. 2. CLÉA I WROTA DO ŚWIATA DUCHÓW
Trudno przeczytać z przyjemnością i – przede wszystkim – pełnym zrozumieniem drugi tom cyklu bez znajomości pierwszej części cieszącej się ogromną popularnością serii autorstwa Évelyne Brisou-Pellen. W książce Liam i mapa wieczności wyjaśnia się wiele wątków, chociaż dwa nadal pozostają bez odpowiedzi – dlaczego Cléa trafiła do dworu i co tak naprawdę oznacza dla Liama informacja o jego prawdziwym nazwisku. Wciągnięty w powieściowy świat czytelnik nie będzie miał innego wyboru, jak sięgnąć po drugi tom, żeby dowiedzieć się, co tak naprawdę się wydarzyło.
O ile pierwszy tom Dworu był przede wszystkim wprowadzeniem do fantastycznego uniwersum i przedstawieniem zasad w nim rządzących, o tyle druga część – od samego początku osadzona w realiach dobrze już znanych odbiorcy – nabiera innego charakteru. Na główny plan wysuwają się dwa wątki: detektywistyczny, związany z mroczną przeszłością Cléi, a także bieżąca walka z niebezpiecznymi współmieszkańcami, którym udało się wydostać z więzienia w podziemiach dworu. W pełnej dynamiki i zwrotów akcji drugiej części cyklu czytelnik nie tylko będzie się przenosił w czasie razem z Liamem, żeby uczestniczyć w karkołomnych pościgach i odwracaniu biegu historii, ale również będzie świadkiem rozwijającego się między Cléą a Liamem zauroczenia z całym spektrum towarzyszących mu nastoletnich emocji. Połączenie kryminału z romansem w fantastycznej scenerii to dość ryzykowny miszmasz gatunkowy, ale autorce udało się wyjść z niego obronną ręką. Równoległe historie są opowiadane z dwóch punktów widzenia: przez Cléę i narratora trzecioosobowego. Dzięki temu zabiegowi czytelnik nie tylko nie gubi się w wątkach, ale przede wszystkim dotrzymuje kroku dwojgu bohaterom, którzy w tej części bardzo często działają niezależnie od siebie.
Cléa i wrota do świata duchów nie zrobiły na mnie już tak dużego wrażenia jak pierwszy tom, bo zniknął element zaskoczenia, a jego miejsce zajęły zbyt licznie nagromadzone problemy, przed którymi stanęli bohaterowie. Tym niemniej nadal uważam, że to bardzo wciągająca powieść, która jest w stanie zapełnić lukę wydawniczą dla czytelników w wieku 12+, którzy wyrośli już z serii o Dawidzie i Larisie (TU recenzja), a mają ochotę związać się z jakąś parą bohaterów na dłużej. Mam nadzieję, że Widnokrąg nie każe długo czekać młodym czytelnikom (a także ich rodzicom) na trzeci tom Dworu.
OKŁADKI
Oryginalne okładki francuskiej serii różnią się kolorem tła oraz umiejscowieniem księżyca. Tytułowy dwór wygląda, jakby był wycięty z czarnej kartki papieru.
Autorem okładek do polskiego wydania jest Marcin Xulm Surma, który nadał budynkowi głębi, wprowadził postacie głównych bohaterów i fantastycznie podkreślił w tytułach element niesamowitości. Wyszło dżinialnie!
TYTUŁ: Dwór. Liam i mapa wieczności. Tom 1
TEKST: Évelyne Brisou-Pellen
TŁUMACZENIE: Przemysław Szczur
PROJEKT OKŁADKI: Marcin Xulm Surma
LICZBA STRON: 351
OPRAWA: miękka ze skrzydełkami
FORMAT: 13,5 × 20 cm
WIEK: 12+
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2017
TYTUŁ: Dwór. Cléa i wrota do świata duchów. Tom 2
TEKST: Évelyne Brisou-Pellen
TŁUMACZENIE: Przemysław Szczur
PROJEKT OKŁADKI: Marcin Xulm Surma
LICZBA STRON: 368
OPRAWA: miękka ze skrzydełkami
FORMAT: 13,5 × 20 cm
WIEK: 12+
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2017