Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN „idol” to «osoba będąca obiektem czyjegoś szczególnego podziwu, graniczącego z kultem». W ostatnich latach to słowo kojarzy się głównie z telewizyjnym talent show, a współczesnymi idolami są najczęściej przedstawiciele świata muzyki, filmu i sportu, czyli tych dziedzin życia, które dostarczają nam na co dzień rozrywki. Radio, telewizja i internet sprzyjają narodzinom idoli, których sława przyćmiewa osiągnięcia i rzadko trwa dłużej niż przysłowiowe pięć minut. A co z ludźmi, którzy najpierw coś osiągnęli, a dopiero później usłyszał o nich świat? Czy wybitni przedstawiciele świata nauki lub sztuki mają szansę zostać idolami współczesnych dzieci, młodzieży lub dorosłych? Justyna Styszyńska, graficzka i ilustratorka związana z wydawnictwem Widnokrąg, podjęła się niełatwego zadania. W swoich książkach aktywnościowych z serii IDOL przedstawia sylwetki wybitnych postaci, które miały swój wkład w szeroko pojęty rozwój ludzkości i są prawdziwym wzorem do naśladowania. „Taki idol, to ja rozumiem!” – powiedziała moja starsza córka, wyciągając ochoczo kredki z piórnika.
KSIĄŻKA AKTYWNOŚCIOWA Z GÓRNEJ PÓŁKI
Jeśli edukacyjne książki do kolorowania lub uzupełniania naklejkami kojarzą się Wam z pstrokacizną, kiczem i brakiem myśli przewodniej, propozycje wydawnictwa Widnokrąg mile Was zaskoczą. Seria IDOL to nie tylko minibiografia znanej postaci i zeszyt aktywnościowy w jednym, ale przede wszystkim prawdziwa uczta dla oka – oprawa graficzna obydwu tytułów zapiera dech w piersiach!
W pierwszej części Justyna Styszyńska zachęca, by zaznajomić się z pracą naukowca i odkryć wraz z Marią Skłodowską-Curie niesamowity świat nauki, a w drugiej przybliża postać Fridy Kahlo i oprowadza po pracowni malarza-artysty. Wybranym faktom z życia opisywanych postaci towarzyszą zadania do wykonania, które ułatwiają zapamiętanie charakterystycznych pojęć, a także pomagają lepiej zrozumieć epokę, w której żyli i tworzyli IDOLE. W znany schemat ćwiczeń aktywizujących (kolorowanki, naklejki, odnajdywanie różnic między obrazkami, wyszukiwanki, łączenie kropek i dorysowywanie elementów) autorka wkłada nieoczywiste treści – trudno sobie wyobrazić piękniej zrealizowany postulat o nauce poprzez zabawę i zabawie poprzez naukę.
Duży format, mocne łączenie na zszywki (wyrwanie rozkładówki z naklejkami nie stanowi żadnego problemu i nie narusza struktury zeszytu) i wartościowe treści – to wszystko sprawia, że po uzupełnieniu przez dziecko książka nadal może być pełnoprawnym lokatorem domowej biblioteczki. W dodatku jedynym takim na świecie, bo z własnym wkładem artystycznym! Od razu muszę wspomnieć, że miałam pewne obawy, czy da się rysować kredkami po lekko kredowym papierze, ale Wy sobie tym głowy nie zaprzątajcie – sprawdziłam i już wiem, że nie tylko się da, ale jest to wyjątkowo miłe urozmaicenie po zwykłych kartkach do drukarki, które nie zapewniają dłoniom takiego poślizgu.
Zwróćcie uwagę na identyfikację graficzną serii, czyli nazwę IDOL. Litera „L” obwiedziona reflektorami przypominającymi oświetlenie garderobianych luster każe nam myśleć o gwiazdach kina, tymczasem u Justyny Styszyńskiej idolami są – przewrotnie – gwiazdy nauki i malarstwa. Raz, dwa, trzy – światła na Marię i Fridę!
MARIA SKŁODOWSKA-CURIE
Garść faktów z życia Marii Skłodowskiej-Curie (narodziny w Warszawie, studia we Francji, rowerowa podróż poślubna, odkrycie promieniotwórczości oraz dwóch pierwiastków, zdobycie dwóch Nagród Nobla, zorganizowanie „małych curie” podczas I wojny światowej, stworzenie instytutów badawczych w Polsce i we Francji) zgrabnie przeplata się z zadaniami zaproponowanymi przez autorkę w oparciu o poszczególne wątki biograficzne.
Mali czytelnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak wyglądała warszawska ulica z końca XIX wieku (tu warto dodatkowo zwrócić uwagę dzieci na stroje spacerowiczów), laboratorium chemiczno-fizyczne z przyrządami pomiarowymi (np. elektrometrem kwarcowym, lampą elektronową czy… ugniataczem do korków – tak, by pasowały do otworu naczynia) i szkłem laboratoryjnym (np. kolbami, cylindrami, zlewkami, probówkami i pipetami), a nawet zdjęcia rentgenowskie!








PS Doskonałym uzupełnieniem wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie jest Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej-Curie z serii Czytam Sobie (Fakty), o której pisałyśmy TUTAJ.
FRIDA KAHLO
Autorka serwuje opowieść o Fridzie w pigułce: opisuje jej kłopoty zdrowotne, które przypieczętowały decyzję o zajęciu się malarstwem, burzliwy związek z Diego Riverą i zagraniczne wystawy. Nie zabrakło również informacji o rodzinnym domu Fridy, tak zwanym Casa Azul, oddzielnych pracowniach Fridy i jej męża, a także bogatej kolekcji meksykańskich masek i figurek oraz ozdobnych sukni, które stały się znakiem rozpoznawczym malarki.
Dzięki zadaniom, które urozmaicają opowieść o życiu Fridy, mali czytelnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak wyglądają i nazywają się przyrządy artysty malarza (m.in. podobrazie, szpachla, sztaluga czy pigmenty), stworzyć prywatną galerię sztuki z naklejkowych obrazów, a także spróbować własnych sił, rysując portret i martwą naturę. Kto wie, może to będzie początek nowej, wielkiej przygody?








Kiedy pomyślę, przed jak trudnym wyborem stała Justyna Styszyńska, gdy decydowała o tym, kogo uczynić bohaterami swojej serii IDOL, aż mi się kręci w głowie z wrażenia. Polska naukowczyni i meksykańska malarka to przecież zaledwie kropla w oceanie inspirujących, godnych podziwu i naśladowania postaci, których życie i praca wywarły realny wpływ na nasze życie. Mam wielką nadzieję, że do dwóch IDOLEK dołączą wkrótce kolejne lub… kolejni.
Kto wie, może któryś z młodych czytelników książek Justyny Styszyńskiej sam zostanie kiedyś idolem? Niektórzy już się szykują:
POZNAJ IDOLA
Na zakończenie jeszcze jedna ciekawostka: Marta Mikos, współautorka „Dżina z tomikiem”, była jedną z dwóch osób, które naprowadziły wydawnictwo Widnokrąg na nazwę serii, czyli IDOL. Jej konkursowe propozycje brzmiały: „Poznaj idola” oraz „Szkoła idola”. Brawo, Marto!
TYTUŁ: „Maria Skłodowska-Curie”
SERIA: IDOL
TEKST: Justyna Styszyńska
ILUSTRACJE: Justyna Styszyńska
LICZBA STRON: 28
OPRAWA: miękka
FORMAT: 26 × 35 cm
WIEK: 9+
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2016
TYTUŁ: „Frida Kahlo”
SERIA: IDOL
TEKST: Maria Kowerko-Urbańczyk
ILUSTRACJE: Justyna Styszyńska
LICZBA STRON: 28
OPRAWA: miękka
FORMAT: 26 × 35 cm
WIEK: 9+
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2017