Gwiazdka to oprócz urodzin i 1 czerwca jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku. Ekscytacja w przypadku wigilii jest tym większa, że poprzedzona ponad trzytygodniowym odliczaniem z towarzyszącym mu otwieraniem okienek w kalendarzu lub kolejnych rozdziałów ulubionej książki adwentowej (np. TEJ). A gdyby tak w gwiazdkowy wieczór pośród prezentów pod choinką znaleźć kolejną książkę? Lub kilka książek, i to nie byle jakich! Oto prezentacja książek z gwiazdką, do których wracać można przez okrągły rok.
O MIKOŁAJU, KTÓRY ZGUBIŁ PREZENTY
Gwiazdkowy wieczór nie byłby taki sam, gdyby nie dziecięca wiara w Świętego Mikołaja. To właśnie brodatemu staruszkowi dedykowane są rysunkowe lub odręcznie pisane niewprawioną jeszcze dłonią listy. Tomek, jeden z bohaterów opowiadania Danuty Parlak, też tworzy taką listę, ale żeby cokolwiek na niej umieścić, długo się zastanawia. Bo jak spośród wielu upragnionych rzeczy wybrać tę jedyną, najbardziej wymarzoną? Nieco łatwiejsze zadanie ma Wojtek, który doskonale wie, co sam chciałby dostać, jednak zupełnie nie ma pomysłu, jakim podarunkiem Mikołaj mógłby uszczęśliwić mamę. Tymczasem Mikołaj pracuje w pocie czoła, by wszystkie dziecięce marzenia zmieścić w swoim wielkim worze. Kiedy wszystko jest już gotowe, wyrusza, by wypełnić coroczną misję i obdarować milusińskich prezentami. Nagle zdaje sobie sprawę, że prezentów nigdzie nie ma.
— Zz… zz… zgu… zgubiłem prezenty — wychlipał Mikołaj.
Jak na tę nowinę zareagują dzieci? Czy zrozpaczony Mikołaj zapadnie się ze wstydu pod ziemię? Czy bez prezentów Święta mają jakikolwiek sens? A może sens Świąt wcale nie ma związku z otrzymywaniem prezentów? Tego wszystkiego dowiecie się ze wzruszającej, pełnej humoru i prostych prawd historii autorstwa Danuty Parlak, dopełnionej znakomitymi ilustracjami Joasi Bartosik. To książka, po którą można śmiało sięgać o każdej porze roku. Bo, choć osadzona w świątecznych realiach, jest niezwykle uniwersalna i po brzegi naładowana nie tylko prezentami, ale i pozytywną energią.
GWIAZDKA Z NIEBA
Czy i w Waszych domach najmłodsi członkowie rodziny odpowiedzialni są za wypatrywanie na niebie pierwszej gwiazdki? A gdyby tak w wigilijny wieczór gwiazdka skrzyła się nie wysoko ponad chmurami, a w przydomowym ogrodzie lub pośrodku polany? Właśnie w takich okolicznościach Gwiazdkę znajduje pochłonięta zabawą Orzesznica. Najpierw z oddali obserwuje migocącą istotę, by po krótkiej chwili zbliżyć się i zaprosić ją do wspólnych harców i pląsów. Orzesznica i Gwiazdka z miejsca stają się sobie bliskie. Tańczą i wirują, przykuwając wzrok mieszkańców lasu. Nagle niebo przykrywa gęsta warstwa chmur, a Gwiazdka przygasa z tęsknoty za domem. Orzesznica, mimo ogromnej sympatii jaką obdarzyła nową przyjaciółkę, postanawia ze wszystkich sił pomóc Gwiazdce znów unieść się wysoko ponad chmury.
Ciepłą historię o sile przyjaźni napisał Przemysław Wechterowicz, autor wielu znakomitych tytułów, w których emocje i więzi pomiędzy przeróżnymi zwierzętami wysuwają się na pierwszy plan (W pogoni za życiem, Proszę mnie przytulić, Uśmiech dla żabki czy Mrówka wychodzi za mąż). Poetyckie i malarskie ilustracje to zasługa Marcina Minora – Gwiazdka z nieba w jego oprawie graficznej oczarowuje już od okładki i nadaje historii iście magicznego sznytu. Innym przykładem graficznej magii jest jedna z naszych ulubionych gier – Sen. Przeczytacie o niej TUTAJ.
GANG FAŁSZYWYCH MIKOŁAJÓW
Jak się ma gang Mikołajów (w dodatku fałszywych!) do całorocznej zabawy? Ano ma się znakomicie za sprawą nieszablonowego ujęcia tematu przez autorkę, Nikę Jaworowską-Duchlińską. Gang fałszywych Mikołajów. Historia nosy reniferom mrożąca, skądinąd wielce pouczająca to zeszyt aktywnościowy, w którym nakreślono opowieść z tytułowym gangiem w tle, pełną białych plam i znaków zapytania. Młody czytelnik wciela się jednocześnie w role detektywa i rysownika. W zależności od tego, w jakim stopniu da się ponieść wyobraźni, historia będzie bardziej stonowana lub szalona i nieprzewidywalna, jak sam pomysł na książkę.
Bo kto by pomyślał, żeby wykorzystać motyw 20 oszustów, którzy o każdej porze roku podszywają się pod inne postaci (wiosną są Marzannami, latem robaczkami świętojańskimi, jesienią pomarańczowymi dyniami, a zimą – jak już wiadomo – Mikołajami)? Szczęśliwie pomyślała o tym Nika Jaworowska-Duchlińska, z wykształcenia scenograf teatralny, a z zamiłowania ilustrator książek. Mnogość artystycznych talentów autorki da się wyczuć w książce o Mikołajach-hultajach, bo mamy tu rewelacyjny scenariusz, elementy tworzenia scenografii i charakteryzacji, a nawet podstawy kartografii (rozkładówki z tworzeniem map). Wszystko to okraszone rymem i absurdalnym poczuciem humoru (w pozytywnym znaczeniu!). Komu detektywistyczne zagadki niestraszne, niech na Gwiazdkę sprawi dziecku (lub sobie) egzemplarz Gangu. Radosne Święta gwarantowane!
WIĄŻ, ILE CHCESZ, ALBERCIE
Gwiazdka to, poza uroczystą wieczerzą i towarzyszącymi jej obrzędami religijnymi, również czas, w którym obdarowujemy naszych bliskich prezentami. Jedni chowają je pod choinką, inni w skarpetach powieszonych nad kominkiem, jeszcze inni ukrywają po całym domu i angażują domowników w poszukiwania (nie znacie nikogo, kto by tak robił? To już znacie 🙂 ). Niezależnie od miejsca spoczynku prezentów łączy je opakowanie. Z żalem obserwuję, jak wygodna forma kolorowej torby papierowej zastępuje prawdziwe prezentowe „ubranko”, czyli ozdobny papier i wstążkę z kokardką. Ach, ile radości sprawia takie ukrywanie upominku pod warstwą szeleszczącego papieru i wiązanie kokard!
Pięcioletni Albert Albertson coś o tym wie. Poprzedniego dnia nauczył się wiązać kokardy i właśnie trenuje na potęgę, by na przyjście najlepszych przyjaciół przygotować coś wyjątkowego. Albert ćwiczy nową umiejętność, wiążąc sznurowadła, kokardy, fartuch kuchenny taty oraz szalik wokół głowy misia. Tata jest dumny z syna, bo ten radzi sobie znakomicie. Zadowolenie taty jest tym większe, że wreszcie wszelkie obowiązki związane ze z węzłami i supłami przejmie Albert, tym samym tata przestanie być… uwiązany.
Spojrzenie na jeden temat z perspektywy dziecka i dorosłego to nieodłączny element serii książek Gunilli Bergström (TU przeczytacie o różnym podejściu do obchodzenia urodzin). W tomiku o wiązaniu tata wykazuje się ogromną cierpliwością dla pomysłów syna, ale też jasno komunikuje Albertowi, kiedy ten przekracza pewną granicę. Jak zwykle mamy więc przykład mądrego rodzicielstwa, dającego zielone światło na swobodną zabawę i odkrywanie świata, a jednocześnie stawiające w tej zabawie czytelne granice. Warto sprawić tę książkę komuś w prezencie, ozdobić własnoręcznie zawiązaną kokardą i okrasić analogiczną do tytułu dedykacją: Czytaj, ile chcesz!
KSIĘŻYC
Pierwsza gwiazdka, dająca sygnał na rozpoczęcie wigilijnej wieczerzy, świeci, mrugając to prawym, to lewym okiem do Księżyca. Ten wyjątkowy ziemski satelita jest tytułowym bohaterem równie wyjątkowej książki wydanej przez Mały Teatr Ilustracji. Jej piękno kryje się w oryginalnej formie, nawiązującej do tradycji japońskiego teatru Kamishibai, czyli sztuki opowiadania za pomocą ilustrowanych kart. Wydawnictwo użyło w tym celu 27 przepięknych ilustracji Dobrosławy Rurańskiej i ani jednego słowa. O ile na widok Księżyca nie odbierze Wam z wrażenia mowy, będziecie mogli za każdym razem używać innych słów do opisywania przedstawionej w książce historii. W opowiadanie z pewnością włączą się dzieci, których wprawne oko wypatrzy kolejne stworzonka, rośliny i inne graficzne niuanse, proszące, by opatrzyć je komentarzem. Jeśli pokochaliście Znajdkę tej samej autorki, to gwarantuję, że i Księżyc chwyci Was za serca.
Każdy ma swoje własne wielkie marzenie.
Niektórzy mają ich nawet kilka.
Czasem zbieramy się na odwagę i próbujemy je spełnić.
Najważniejsze jest to, aby sięgając gwiazd nie przegapić tego, co pojawia się całkiem blisko.
Tym krótkim wstępem Dobrosława Rurańska zaprasza rodziców i dzieci do przygody z Księżycem. Przygody, w której gęsto nie tylko od ilustratorskich smaczków, ale i całego spektrum emocji. Marzeniem głównego bohatera jest bliskie spotkanie z Księżycem. Sympatyczny stworek co noc wzdycha do krągłego satelity i wymyśla rozmaite sposoby na przedostanie się do kosmosu. Kiedy okazuje się, że wszelkie starania na nic, stworek pogrąża się w rozpaczy. Nie obawiajcie się jednak, autorka nie zostawi głównego bohatera skąpanego we łzach, ale skąpanego w… Tego Wam nie zdradzę. Kurtyna.
KULISY KSIĘŻYCA
Księżyc jest dla mnie wyjątkowy również z osobistych względów. Tuż przed ukazaniem się książki, wzięłam udział w organizowanym przez wydawcę konkursie na imię dla jednej z drugoplanowych postaci historii. Na początku pomyślałam, że stworek jest rodzaju męskiego, stąd zaproponowane przeze mnie imię Seleniusz. Dopiero po zachęcie wydawcy, by może popróbować z imionami żeńskimi, zaświtało mi w głowie połączenie Księżyca i atrybutu bohatera, czyli trąbki. I tak powstała Fanfaluna – jedno z trzech nagrodzonych w konkursie imion. Jeśli chcecie, możecie potraktować te imiona jako inspirację do Waszych historii, lub wręcz odwrotnie – wymyślać własne, bardziej lub mniej fantazyjne, zawsze te same, a może za każdym razem inne? Jedyne, co ogranicza Was w księżycowej podróży, to Wasza wyobraźnia.
TRZY CZTE RY NA GWIAZDKĘ
Na koniec jeszcze niespodzianka od autorek magazynu TRZY CZTE RY: paczka świątecznych zabaw i aktywności z czarno-białymi ilustracjami do wydruku w domowych warunkach. Autorzy ilustracji (Joasia Bartosik, Agata Dudzińska, Małgorzata Gurowska, Tosia Kiliś, Agata Królak, Marcin Podolec i Natalia Uryniuk) zapewnią Wam i Waszym dzieciom długie godziny kreatywnych zabaw, które możecie powtarzać bez końca, nawet na długo po Gwiazdce. Pobierz paczkę na TRZY CZTE RY!
A jakie tytuły z Gwiazdką dodalibyście do tego zestawienia?
TYTUŁ: „O Mikołaju, który zgubił prezenty”
TEKST: Danuta Parlak
ILUSTRACJE: Joanna Bartosik
LICZBA STRON: 54
OPRAWA: twarda
FORMAT: 20 × 20 cm
WIEK: 5+
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA:
TYTUŁ: „Gwiazdka z nieba”
TEKST: Przemysław Wechterowicz
ILUSTRACJE: Marcin Minor
LICZBA STRON: 36
OPRAWA: twarda
FORMAT: 25,5 × 27 cm
WIEK: 3+
WYDAWNICTWO: TADAM
ROK WYDANIA: 2017
TYTUŁ: „Gang fałszywych Mikołajów”
TEKST: Nika Jaworowska-Duchlińska
ILUSTRACJE: Nika Jaworowska-Duchlińska
LICZBA STRON: 56
OPRAWA: miękka
FORMAT: 29,7 × 21 cm
WIEK: 5+
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2016
TYTUŁ: „Wiąż, ile chcesz, Albercie”
TEKST: Gunilla Bergström
ILUSTRACJE: Gunilla Bergström
LICZBA STRON: 32
OPRAWA: twarda
FORMAT: 17 × 23,5 cm
WIEK: 3+
WYDAWNICTWO: Zakamarki
ROK WYDANIA: 2017
TYTUŁ: „Księżyc”
ILUSTRACJE: Dobrusia Rurańska
LICZBA KART: 27
OPRAWA: pudełko kartonowe
FORMAT: 21 × 14,8 cm (karty), 21,5 × 2,5 × 16,5 cm (pudełko)
WIEK: 2+
WYDAWNICTWO: Mały Teatr Ilustracji
ROK WYDANIA: 2017