Kto myśli w maju o nauce? Kiedy wiosna rozgościła się już w pełni, a dni są coraz dłuższe, trudno utrzymać dzieci w domu. Pikniki w ogrodzie, spacery po lesie, place zabaw i lody – to są dopiero atrakcje! Pakujemy do plecaków butelki z wodą, krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne. A może warto dorzucić jeszcze jedną małą książkę? Taką w sam raz na dziesięć minut przerwy, żeby dać odpocząć nogom, uspokoić oddech i potrenować dla odmiany zupełnie inną część ciała. W dzisiejszym wpisie przedstawiam Wam nowe książki wspierające naukę czytania z serii Czytam Sobie wydawnictwa Egmont i Pierwsze Czytanki wydawnictwa Centrum Edukacji Dziecięcej. Na końcu wpisu porównuję obie serie, bo mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, różnią się kilkoma szczegółami.
CZYTAM SOBIE
Mam do tej serii duży sentyment, bo na książkach z pierwszego poziomu moja starsza córka nauczyła się czytać w wieku pięciu i pół roku. Teraz rozpoczynam przygodę ze światem wyrazów i krótkich zdań z młodszą córką, więc bez wahania sięgam po to, co już raz świetnie się sprawdziło. Moje najnowsze wybory to Muffiny Eufrozyny i Witajcie w Ponyville Justyny Bednarek oraz Złota Panna. Legenda o Złotej Kaczce Joanny Papuzińskiej.
Muffiny Eufrozyny, Justyna Bednarek i Daria Solak
Była już zupa pomidorowa, a teraz pora na coś słodkiego. Justyna Bednarek zdradza przepis na muffinki swojej córki Basi, która jest mistrzynią słodkich wypieków. Podobnie jak w Porze na pomidora narratorem historii jest Eufrozyna, rumiana kucharka z burzą brązowych loków. Jest dopiero wtorek, do soboty tak daleko, więc trzeba sobie jakoś umilić czas – dlaczego by nie upiec czegoś słodkiego na ząb? Lojalnie uprzedzam, że po lekturze Muffinów Eufrozyny będziecie sprawdzać, czy w kuchni nie została Wam resztka kaszy manny i cynamon. Ciepłe, swojskie ilustracje Darii Solak są narysowane ręcznie, podobnie jak te w Strażaku Lulku z serii Poczytaj ze Mną.
Witajcie w Ponyville, Justyna Bednarek
Fenomen kucyków My Little Pony zatacza coraz szersze kręgi. Nic dziwnego, że zachęcone sukcesem serii wydawnictwo Egmont zdecydowało się uczynić je bohaterami książki do nauki czytania dla najmłodszych. W Witajcie w Ponyville Justyna Bednarek przedstawia poszczególnych bohaterów, wymieniając ich z imienia i przywołując ich główne cechy i zainteresowania. Moje córki wyłowiły tę książkę ze stosu innych i od razu rzuciły się do czytania. W końcu znają Twilight Sparkle, Applejack, Rainbow Dash, Rarity, Fluttershy, Pinkie Pie, księżniczkę Celestię i smoka Spike’a z serialu animowanego. Mam poważne wątpliwości, czy naszpikowanie książki z pierwszego poziomu obcymi nazwami własnymi ma sens, ale sądząc po entuzjastycznych reakcjach obydwu córek – jednak tak. Po ten tytuł raczej nie sięgnie ktoś, kto nie zna Ponyville, a skoro zna, to i z czytaniem nazw sobie poradzi, bo przecież słyszał je już tyle razy.
Złota Panna. Legenda o Złotej Kaczce, Joanna Papuzińska i Katarzyna Bajerowicz
Joanna Papuzińska opowiada legendę o Złotej Kaczce, czyniąc jej bohaterką Ludkę, współcześnie żyjącą w Warszawie dziewczynkę. Ludce udaje się odnaleźć tajemnicze okienko w murze, przez które dociera do podziemnych korytarzy w pałacu na Tamce. Tam Złota Panna daje jej wór pieniędzy, które Ludka ma wydać do końca dnia tylko na własne potrzeby. Podobnie jak w klasycznej legendzie o Złotej Kaczce Ludka nie daje się omamić złotu i kiedy trzeba okazać serce potrzebującemu, bez wahania oddaje skarb. Co ciekawe, ze względu na założenia metodologiczne serii Czytam Sobie na poziomie 1 i 2 nie mogą pojawiać się zmiękczenia i dwuznaki. To dlatego Złota Kaczka jest nazywana w książce złotym ptakiem, zamiast chodników są trotuary, pieniądze zastąpiono kasą, a matrioszka to baba do baby wkładana. Mojej córce bardzo spodobały się ilustracje Katarzyny Bajerowicz, zwłaszcza Złota Panna.
PIERWSZE CZYTANKI
Pierwsze książki z serii Pierwsze Czytanki wydawnictwa Centrum Edukacji Dziecięcej ukazały się na rynku już w 2011 roku. W tej chwili seria liczy już prawie trzydzieści tytułów, a cztery najnowsze: Filip i sprytny włamywacz i Julka i mała kosmitka Agnieszki Frączek, Olek i psotny kotek Joanny Krzyżanek i Tosia i jej pupilki Marii Szarf wydano w odświeżonej, ujednoliconej szacie graficznej z nowym wyglądem nazwy serii i innym sposobem oznaczania poziomu trudności. TU znajdziecie wcześniejsze książki z serii Pierwsze Czytanki.
Julka i kosmitka, Agnieszka Frączek i Piotr Fąfrowicz
Ze znalezionych na spacerze skarbów Julka buduje stworka. Stworek jest kosmitką i najwyraźniej ma wielką ochotę na zabawę: ucieka Julce! Zabawa w berka z kosmitką to prawdziwy kosmos. Ascetyczne, geometryczne i utrzymane w stonowanej kolorystyce ilustracje Piotra Fąfrowicza pewnie nie wszystkim przypadną do gustu, ale mnie bardzo się podobają. Zobaczcie, jak Piotr Fąfrowicz zilustrował Sługę lamy. Baśnie tybetańskie.
Olek i psotny kotek, Joanna Krzyżanek i Maciej Łozowski
Kotek Olka ma na imię Klops – i od razu wiadomo, że będą kłopoty! Psotny kotek goni rudy kłębek wełny po całym mieszkaniu, za kotkiem biegnie Olek, za Olkiem ciągnie się nitka. Oj, tak łatwo się nią omotać! W zaskakującym ze względu na nietypowe hobby taty Olka zakończeniu pojawia się kolejny bohater. Charakterystyczna kreska Macieja Łozowskiego pięknie współgra z motywem przewodnim rozwiniętej nitki.
Filip i sprytny włamywacz, Agnieszka Frączek i Marianna Jagoda
Filip jedzie razem z rodzicami i starszym bratem na wakacje nad polskie morze. Wynajmują przytulny, drewniany domek niedaleko plaży. Jednak każdego dnia pod ich nieobecność w małym domku albo coś ginie, albo jest przestawione. Kiedy pewnego dnia brzydka pogoda zawraca ich znad morza wcześniej niż zazwyczaj, odkrywają sprytnego włamywacza i złodziejaszka kanapek z serem. A wkrótce również… serc całej rodziny! Kolorowe, przepełnione pozytywnymi wibracjami Marianny Jagody podkreślają wakacyjny charakter opowieści. W podobnym stylu zilustrowała Sekret życia. Baśnie hinduskie.
Tosia i jej pupilki, Maria Szarf i Ola Krzanowska
Siedmioletnia Tosia kocha zwierzęta i marzy o własnym czworonogu. Rodzice uświadamiają jej, że zwierzę w domu to duży obowiązek, ale na widok smutnej miny córki w końcu kapitulują. Tosia dostaje dwa szczurki, o które musi sama zadbać: karmi je, czyści ich klatkę, ale przede wszystkim dobrze się z nimi bawi. Bardzo podobają mi się pogodne, kolorowe ilustracje Oli Krzanowskiej, której kunszt mogliście już podziwiać na przykład w Kolędach i pastorałkach wydawnictwa Wilga.
DWIE SERIE DO NAUKI CZYTANIA – KTÓRĄ WYBRAĆ?
Szczerze? Obie są tak samo dobre. Seria Egmontu Czytam Sobie funkcjonuje na rynku już od wielu lat i jest marką samą w sobie, ale to nie znaczy, że zagarnęła ten segment całkowicie. Pierwsze Czytanki wydawnictwa Centrum Edukacji Dziecięcej poznałam dopiero teraz, ale już jestem ich fanką. Dobrzy autorzy, dobrzy ilustratorzy i dobre założenia metodologiczne – tu wszystko jest ładne i przemyślane. Obie serie są do siebie bardzo podobne, ale nie identyczne. Wspólne cechy to:
1⃣ Podział na trzy poziomy zaawansowania.
2⃣ Podobny układ treści na stronie.
3⃣ Podobny format i objętość książek.
4⃣ Uznani polscy autorzy i ilustratorzy.
5⃣ Zbliżona cena okładkowa (Czytam Sobie 12,99 zł, Pierwsze Czytanki 9,99 zł).
Różnice pomiędzy seriami:
1⃣ Obecność naklejek-medali i dyplomu sukcesu (na skrzydełku okładki) w serii Czytam Sobie.
2⃣ Pytania do tekstu w serii Czytam Sobie.
3⃣ Różnice w użyciu głosek na poszczególnych poziomach: w Czytam Sobie na poziomie drugim pojawiają się jedynie 23 podstawowe głoski oraz „h”, a w Pierwszych Czytankach są obecne prawie wszystkie głoski (dwuznaki, zmiękczenia, samogłoski nosowe, „ż”, „ó”).
4⃣ W Czytam sobie na każdej rozkładówce na ilustracji pojawia się wybrany wyraz z tekstu: na pierwszym poziomie jest zapisany z dywizami po każdej literze (np. s-e-k-r-e-t), a na drugim z podziałem na sylaby, co ma odpowiadać kolejnym umiejętnościom zdobywanym przez czytelników: głoskowaniu i sylabizowaniu. W Pierwszych Czytankach pojawiają się zwykłe zapisy słów (na pierwszym poziomie tylko jedno słowo na książkę, na drugim – dwa).
Moja idealna seria do nauki czytania dla najmłodszych byłaby połączeniem obydwu wyżej opisanych. Podoba mi się pomysł z naklejkami, bo rzeczywiście jest to duża motywacja dla dzieci (plus dla Czytam Sobie), ale wolę, kiedy na drugim poziomie używa się już prawie wszystkich głosek (plus dla Pierwszych Czytanek), bo czasami próby uniknięcia oczywistego, ale zakazanego ze względu na obecność dwuznaków lub innych głosek wyrazu kończą się stylistycznymi niezgrabnościami. Jeśli chodzi o poziom tekstów i ilustracji, obydwie serie są na podobnym poziomie. Do tego stopnia, że niektórzy autorzy (np. Agnieszka Frączek) pisują raz dla Czytam Sobie, a innym razem dla Pierwszych Czytanek.
TYTUŁ: Muffiny Eufrozyny
SERIA: Czytam Sobie
TEKST: Justyna Bednarek
ILUSTRACJE: Daria Solak
LICZBA STRON: 32
OPRAWA: miękka ze skrzydełkami
FORMAT: 14,5 × 18,5 cm
WIEK: 5+
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018
TYTUŁ: Witajcie w Ponyville
SERIA: Czytam Sobie
TEKST: Justyna Bednarek
ILUSTRACJE: Hasbro
LICZBA STRON: 32
OPRAWA: miękka ze skrzydełkami
FORMAT: 14,5 × 18,5 cm
WIEK: 5+
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018
TYTUŁ: Złota Panna. Legenda o Złotej Kaczce
SERIA: Czytam Sobie
TEKST: Joanna Papuzińska
ILUSTRACJE: Katarzyna Bajerowicz
LICZBA STRON: 48
OPRAWA: miękka ze skrzydełkami
FORMAT: 14,5 × 18,5 cm
WIEK: 5+
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018
TYTUŁ: Filip i sprytny włamywacz
SERIA: Pierwsze Czytanki
TEKST: Agnieszka Frączek
ILUSTRACJE: Marianna Jagoda
LICZBA STRON: 32
OPRAWA: miękka
FORMAT: 14,5 × 21 cm
WIEK: 5+
WYDAWNICTWO: Centrum Edukacji Dziecięcej
ROK WYDANIA: 2018
TYTUŁ: Julka i mała kosmitka
SERIA: Pierwsze Czytanki
TEKST: Agnieszka Frączek
ILUSTRACJE: Piotr Fąfrowicz
LICZBA STRON: 32
OPRAWA: miękka
FORMAT: 14,5 × 21 cm
WIEK: 5+
WYDAWNICTWO: Centrum Edukacji Dziecięcej
ROK WYDANIA: 2018
TYTUŁ: Olek i psotny kotek
SERIA: Pierwsze Czytanki
TEKST: Joanna Krzyżanek
ILUSTRACJE: Maciej Łazowski
LICZBA STRON: 32
OPRAWA: miękka
FORMAT: 14,5 × 21 cm
WIEK: 5+
WYDAWNICTWO: Centrum Edukacji Dziecięcej
ROK WYDANIA: 2018
TYTUŁ: Tosia i jej pupilki
SERIA: Pierwsze Czytanki
TEKST: Maria Szafr
ILUSTRACJE: Ola Krzanowska
LICZBA STRON: 32
OPRAWA: miękka
FORMAT: 14,5 × 21 cm
WIEK: 5+
WYDAWNICTWO: Centrum Edukacji Dziecięcej
ROK WYDANIA: 2018