Baśnie to lektura idealna na każdy czas – niezależnie od pogody za oknem, kalendarza przypominającego o kolejnych świętach czy wieku czytelnika. Niezwykłe przygody, malownicze scenerie oraz budzący podziw lub strach bohaterowie fascynują od wieków nie tylko dzieci, ale i dorosłych pod każdą szerokością geograficzną. Baśniowe opowieści towarzyszą ludziom od wieków, ubierając w niesamowite szaty ich codzienne problemy, dylematy moralne i marzenia. Lektura baśni jest nie tylko podróżą sentymentalną do krainy własnego dzieciństwa, ale może się również stać podróżą po najodleglejszych zakątkach świata.
BAŚNIE ŚWIATA
Seria Baśnie Świata wydawnictwa Media Rodzina to jedyna w swoim rodzaju kolekcja bogato ilustrowanych i starannie wydanych baśni z czterech stron świata. Po raz pierwszy polski czytelnik ma możliwość zetknięcia się z opowieściami z najdalszych kręgów kulturowych w tak uporządkowany i systematyczny sposób. Na przestrzeni niecałej dekady ukazało się łącznie jedenaście tytułów, ale to jeszcze nie koniec – w pierwszej połowie przyszłego roku pojawi się kolejny tom pt. Złoty ptak. Baśnie perskie. Na Dżinie z tomikiem ukazały się dotychczas recenzje następujących tytułów: Cudowna studzienka (TU) oraz Cudowny jeleń i Sługa lamy (TU).

SEKRET ŻYCIA. BAŚNIE HINDUSKIE
Sekret życia. Baśnie hinduskie to dziewiąty tom cyklu Baśni Świata wydany w 2014 roku. Wyboru baśni oraz przekładu z języka angielskiego dokonała Elżbieta Walter, z wykształcenia indolog, która promuje kulturę indyjską w Polsce oraz tłumaczy z języka bengalskiego i angielskiego. Bibliografia tomu obejmuje 11 anglojęzycznych zbiorów baśni i legend hinduskich wydawanych w latach od 1880 do 1914 roku. Na Sekret życia składają się 23 opowieści uzupełnione krótkim słowniczkiem objaśniającym pojęcia z zakresu hinduistycznych ceremonii i świąt, bóstw, tytułów czy typowej dla tego obszaru fauny i flory. Całość zamyka się w prawie 400 bogato ilustrowanych przez Mariannę Jagodę stronach.
BAŚNIE HINDUSKIE
Urok Sekretu życia w dużej mierze wiąże się z nietypowymi zwyczajami i egzotyczną scenerią, a także innym wydźwiękiem moralnym. W baśniach hinduskich, odmiennie niż w wielu klasycznych dla naszego kręgu kulturowego utworach, nad złem częściej triumfuje spryt niż dobro, o dostatnim życiu nierzadko decyduje wyłącznie łut szczęścia, a akty nienawiści skierowane przeciwko dobrym bohaterom lub kary wymierzane winowajcom przyprawiają o dreszcze. Baśnie hinduskie pełne są księżniczek, złych macoch, zaczarowanych zwierząt i magicznych przedmiotów, jednak ich orientalny entourage umiejscawia je w bardzo konkretnej – mimo że wymyślonej – rzeczywistości, której nie można pomylić z żadną inną.
ORIENTALNY ENTOURAGE
Jeśli będziecie patrzeć wystarczająco uważnie, może uda się wam dostrzec pośród wysokich figowców i mangowców barwną papugę recytującą imiona 330 milionów hinduskich bóstw, latające lisy, które wcale nie są lisami tylko ogromnymi nietoperzami, oraz szybujące nad koronami drzew orły. Nie zdziwcie się, jeśli spotkacie gadającego szakala, siedmiogłową kobrę czy krokodyle wylegujące się w polach pszenicy. W tym niezwykłym baśniowym świecie spotkacie dziewczynę tak silną, że potrafi wrzucić trzy słonie na dach pałacu, i księżniczkę, której wpadł do oka worek z trzystoma wielbłądami. Poznacie kotkę zamienioną w księżniczkę dzięki wstawiennictwu żony boga Śiwy, Rybiego Księcia, mieszkającego w przypałacowej sadzawce oraz królewicza w małpiej skórze. Wędrując po bezdrożach, możecie natrafić na leniwych braminów i uczonych panditów, podróżujących w palankinach radżów, ptasznika łapiącego dzikie ptaki za pomocą prętów posmarowanych lepem, a nawet bóstwo soboty w przebraniu żebraka. Odkryjecie, że w tym nieprzyjaznym kobietom świecie piękne księżniczki muszą przebierać się w łachmany i przyczerniać twarze sadzą, żeby uniknąć porwania, małżonki rywalizują między sobą o względy jednego męża, a bezdzietne kobiety traktowane są jako rytualnie nieczyste. Przeżyjecie chwile grozy, czytając o matkach zjadających swoje nowo narodzone dzieci, wiedźmach żywiących się ludzkim mięsem czy demonach opętujących ciała księżniczek i przekonacie się, jak surowo karze się zbrodnie lub oszustwa. Miejcie się na baczności, żeby nie paść ofiarą zaczajonego na gałęzi drzewa brahmarakszasy, a nade wszystko przygotujcie się na zwroty akcji jeszcze bardziej niewiarygodne niż w brazylijskiej telenoweli…
ILUSTRACJE
Sekretu życia. Baśni hinduskich zadbała Marianna Jagoda. Ta utalentowana ilustratorka brała udział w wielu wystawach i konkursach w kraju i za granicą. Zajmuje się ilustracją książkową i projektowaniem graficznym (tworzy pocztówki, ozdobne papiery i torby prezentowe). Barwne, tętniące życiem i pełne detali ilustracje w Sekrecie życia (podobnie jak w Cudownym jeleniu. Baśniach węgierskich) podkreślają egzotyczny charakter Indii i w pełni oddają ich koloryt. Sekret życia zapewni nie tylko godziny interesującej lektury, ale ze względu na walory graficzne dostarczy również solidnej dawki pozytywnej energii.
BAŚNIE W WERSJI AUDIO
Sekret życia. Baśnie hinduskie zostały wydane również w wersji audiobooka. Egzotyczne opowieści w interpretacji Anny Seniuk snują się przez siedem godzin, a zawiłe koleje losu porwanych księżniczek i co i rusz gubionych, a następnie odzyskiwanych magicznych przedmiotów wydają się jeszcze dłuższe i bardziej nieprawdopodobne, ale tak to już jest, że czyta się dużo szybciej niż słucha. Annie Seniuk udało się wydobyć sporo humoru z pozornie mało zabawnych baśni hinduskich, dlatego mimo że zazwyczaj wolę czytać niż słuchać, tym razem oceniam audiobook tak samo wysoko jak książkę w wersji papierowej.
WARTOŚĆ DODANA BAŚNI
Uważny czytelnik oprócz zwykłej przyjemności płynącej z obcowania z ciekawym tekstem wyniesie z lektury dowolnego tomu Baśni Świata elementy szeroko pojętej wiedzy ogólnej. I to jest chyba dla mnie największa wartość tej serii – przekazanie mimochodem czytelnikom spoza danego kręgu kulturowego wiadomości o zwyczajach, przyrodzie, sposobie ubierania się czy spędzania wolnego czasu mieszkańców najróżniejszych zakątków ziemi. To właśnie dlatego baśnie – mimo że zawsze mówią o tym samym – za każdym razem brzmią inaczej.
DLACZEGO WARTO POZNAĆ BAŚNIE ŚWIATA?
Seria Baśnie Świata wydawnictwa Media Rodzina błyszczy jak Wenus na wieczornym niebie pośród innych publikacji tego typu. Jej zalety to:
- obszerny wybór baśni z danego regionu świata (liczba stron poszczególnych tomów waha się od 300 do 500)
- bardzo ciekawe opowieści, które rozwijają dziecięcą wyobraźnię
- piękna polszczyzna przekładów
- bezbłędna redakcja i korekta
- interesujące posłowia, objaśnienia trudniejszych słów charakterystycznych dla danej kultury (w niektórych tomach)
- elegancka oprawa twarda szyto-klejona z kolorowymi lub białymi kapitałkami
- spójna oprawa graficzna serii (identyczny format tomów, stylizowane wyklejki)
- doskonali ilustratorzy polscy i zagraniczni (między innymi: Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Elżbieta Wasiuczyńska, Marianna Jagoda)
- ilustracje nawiązujące do etnicznych motywów danego regionu (całostronicowe lub w postaci ozdobników)
- elegancki, lekko błyszczący kredowy papier (nie utrudnia czytania)
- przyjazny dla oka krój pisma
- doskonały pomysł na prezent zarówno dla starszego przedszkolaka, jak i dla ucznia
- wydawnicza perełka – rozbudza zapędy kolekcjonerskie
- część baśni świata została wydana w wersji audiobooków czytanych przez wybitnych polskich aktorów
W ramach cyklu Baśnie Świata ukazały się do tej pory następujące tytuły:
Żółty smok. Baśnie chińskie (2008), Czarownica Nanga. Baśnie afrykańskie (2009), Czerwonobrody czarodziej. Baśnie celtyckie (2010), Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie (2010), Dar totemów. Baśnie indiańskie (2011), Bezpowrotna góra. Baśnie japońskie (2012), Aisha i wąż. Baśnie arabskie (2012), Cudowna studzienka. Baśnie polskie (2013), Sekret życia. Baśnie hinduskie (2014), Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie (2016), Sługa lamy. Baśnie tybetańskie (2017).
TYTUŁ: „Sekret życia. Baśnie hinduskie”
WYBÓR I TŁUMACZENIE: Elżbieta Walter
ILUSTRACJE: Marianna Jagoda
LICZBA STRON: 392
OPRAWA: twarda
FORMAT: 17,4 × 19,8 cm
WIEK: 6+
WYDAWNICTWO: Media Rodzina
ROK WYDANIA: 2014
To pozycja zdecydowanie godna uwagi. Perełka wśród baśni, choć porównanie do Wenus jest chyba jednak najtrafniejsze!