Poczucie zagubienia i niedopasowania, zmęczenie psychiczne i stres to przypadłości, z którymi boryka się na co dzień coraz więcej ludzi, i to nie tylko dorosłych. Może się wydawać zaskakujące, ale również dzieci padają ofiarą szybkiego tempa życia, wyścigu szczurów i ciągłego dążenia do bycia naj… naj… naj… Jeśli nie będziemy dbać o siebie na bieżąco, któregoś dnia możemy się obudzić z krzywą miną, sfrustrowani i źle nastawieni do całego świata. A przecież można inaczej! Ja, joga i Ja, spokój. Księga uważności Susan Verde z ilustracjami Petera H. Reynoldsa podpowiadają, jak małymi krokami zmierzać w kierunku równowagi, która przydaje się i małym, i dużym. Każdego dnia.
Nigdy nie interesowałam się jogą ani praktykami mindfulness, ale po lekturze tych książek zaczęłam szukać więcej informacji na te tematy. Susan Verde pewnie byłaby zadowolona z takiego obrotu sprawy! Jej książki są zaproszeniem do innego wymiaru, w którym liczy się to, jak się jest, a niekoniecznie to, kim się jest. Wiek, płeć, kolor skóry czy wyznanie nie mają znaczenia, kiedy próbujemy dotrzeć do samego jądra naszego jestestwa, by je lepiej poznać i by go wysłuchać. Brzmi to nieco patetycznie, a przecież same książki Ja, joga i Ja, spokój są napisane prostym, plastycznym językiem, który bezbłędnie trafia do małych czytelników. Dorośli wyczytają jednak dużo więcej między wierszami, a wtedy mogą dojść do podobnych – nieco górnolotnych – wniosków.
JA, JOGA
W natłoku codziennych obowiązków i pod wpływem nużącej rutyny dom-szkoła-zajęcia dodatkowe dzieci często czują się przeciążone, przestymulowane i po prostu zmęczone. Krótka drzemka, seans przed telewizorem czy słodka przekąska tylko chwilowo maskują problem, ale nie usuwają go trwale. Żeby uspokoić ciało, wyrównać oddech i uciszyć galopadę myśli trzeba czegoś więcej, do czego – paradoksalnie – nie potrzeba nic więcej niż paru minut, kawałka wolnej przestrzeni i chęci.
Zamykam oczy i robię miejsce w myślach i sercu, żeby tworzyć i śnić. Jestem jogą.
Mimo że joga to rozbudowany system filozoficzny, który oferuje dużo więcej niż oddychanie pełną piersią i rozciąganie mięśni, o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia, na każdym etapie życia można zaczerpnąć z niej coś dla siebie. Susan Verde widzi w poszczególnych asanach, czyli pozycjach, doskonałe narzędzie do pracy z dziećmi, dzięki któremu najmłodsi mogą znaleźć ukojenie zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Instrumentalne potraktowanie jogi pozwoliło autorom stworzyć książkę, która ma szansę dotrzeć do najmłodszych joginów, którzy zamiast medytować wolą działać. Na kolejnych stronach Susan Verde poetycko opisuje wzmacniające afirmacje, a także uczucia towarzyszące wykonywanym asanom, a Peter H. Reynolds sugestywnie je odmalowuje, umożliwiając odtworzenie poszczególnych układów czytelnikom książki Ja, joga. Byłam zaskoczona, z jakim zaangażowaniem moje córki wyginały się, odwzorowując pozycję góry, drzewa czy kwiatu, ale jeszcze bardziej zdziwiło mnie to, że sama dałam się wciągnąć w tę zabawę. Kiedy opróżniłyśmy dywan z klocków, koralików i książek, mogłyśmy ćwiczyć wszystkie trzy jednocześnie. To było ciekawe doświadczenie, które pokazało mi, jak bardzo zastało się moje ciało, a córkom uświadomiło, że w niektórych rzeczach radzą sobie lepiej niż dorośli. Na razie uczymy się, jak wykonywać poszczególne asany w oderwaniu od siebie, ale mam nadzieję, że za jakiś czas dojdziemy do takiej wprawy, że będziemy potrafiły płynnie zmieniać pozycje. Joga w takim wydaniu nie ma podniosłego, duchowego wymiaru, ale pozwala dać upust zmagazynowanej energii w bardzo kontrolowany i przyjemny sposób. W książce Ja, joga znajdziecie kilkanaście relatywnie prostych do wykonania asanów i piękne ilustracje Petera H. Reynoldsa. Na końcu książki Susan Verde zamieściła coś w rodzaju słowniczka z nazwami pozycji i szczegółowymi instrukcjami. To fantastyczny pomysł na rozpoczęcie nowego rozdziału w swoim życiu.
JA, SPOKÓJ. KSIĘGA UWAŻNOŚCI
W odróżnieniu od książki Ja, joga ten tytuł nie jest gotowym scenariuszem na zajęcia z dziećmi. Ja, spokój. Księga uważności to kilkadziesiąt zdań, które opisują wewnętrzną przemianę: od niepokoju poprzez skupienie na teraźniejszości aż do chęci niesienia spokoju innym. Niełatwo szybko przejść do porządku dziennego nad sprawami, które spędzają nam sen z powiek, ale przykład bohatera Księgi uważności pokazuje, że można wyćwiczyć umiejętność opanowywania emocji i przywracania równowagi w życiu. Trzeba tylko się zatrzymać, wsłuchać w siebie, w otaczającą przyrodę, która jest jedynym źródłem spokoju, i docenić możliwość bycia na świecie. Twarda ziemia pod nogami daje oparcie, drzewa dają cień, a niezwykłe kształty chmur pozwalają poczuć prawdziwe piękno. Ja, spokój to zachęta do tego, by jak najpełniej wykorzystywać wszystkie zmysły do odbierania rzeczywistości. To dobry tytuł do poduszki – nie tylko jako podsumowanie mijającego dnia, ale stałe przypomnienie, że warto być i czuć TU i TERAZ niezależnie od pory dnia i okoliczności.
O AUTORACH
Susan Verde przez kilka lat była nauczycielką w szkole, ale po narodzinach trójki dzieci zaczęła pisać książki, a także została certyfikowaną instruktorką jogi i mindfulness dla dzieci. Jej wielokrotnie nagradzane książki zachęcają dzieci do celebrowania własnych przeżyć, a dorosłym przypominają o ich wewnętrznych dzieciach. Książki Susan Verde są często wykorzystywane na zajęciach szkolnych i podczas treningów jogi.
Peter H. Reynolds jest kanadyjskim pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci. Jedną z jego najbardziej znanych książek jest Kropka przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, w tym język Braille’a (TU recenzja). W Polsce znany jest również w m.in. z ilustracji do książki Kiedyś (TU recenzja) i popularnej serii o Hani Humorek. Nakładem wydawnictwa Egmont ukazały się także jego dwa autorskie tytuły: Rysunki rysunkowate (2005) i Za mało mnie (2006).
TYTUŁ: Ja, joga
TEKST: Susan Verde
TŁUMACZENIE: Iwona Mączka
ILUSTRACJE: Peter H. Reynolds
LICZBA STRON: 48
OPRAWA: twarda
FORMAT: 21,5 × 21,5 cm
WIEK: 4+
WYDAWNICTWO: Mamania
ROK WYDANIA: 2018
TYTUŁ: Ja, spokój. Księga uważności
TEKST: Susan Verde
TŁUMACZENIE: Iwona Mączka
ILUSTRACJE: Peter H. Reynolds
LICZBA STRON: 48
OPRAWA: twarda
FORMAT: 21,5 × 21,5 cm
WIEK: 4+
WYDAWNICTWO: Mamania
ROK WYDANIA: 2018