Wszystko trzeba robić tak prosto, jak to tylko jest możliwe, ale nie prościej.
Słowa Alberta Einsteina świetnie sprawdzają się nie tylko w pracy naukowej i popularyzowaniu wiedzy, ale mogą być również mottem każdego twórcy gier planszowych. Jan Åke Hansson postawił na proste zasady i stworzył Trexo – abstrakcyjną grę strategiczną, która wyniosła stare, poczciwe kółko i krzyżyk na wyższy poziom. Proste jest dobre, bo… jest proste i dobre.
CEL
Kto pierwszy ułoży w jednej linii (poziomej, pionowej lub na ukos) pięć swoich symboli, ten wygrywa.
PRZEBIEG
Gracze losują, kto będzie grał X, a kto O. W każdej rundzie zawodnicy mogą wyłożyć na planszę tylko jedną płytkę. Zaczyna grający X, który umieszcza płytkę na dowolnych dwóch polach (każda płytka ma rozmiar dwóch pól i znajdują się na niej obydwa symbole), następnie grający O robi to samo. Gracze dokładają płytki naprzemiennie, aż do momentu, kiedy jeden z nich ułoży w jednej linii pięć swoich symboli.
Dokładając płytkę, należy pamiętać o kilku zasadach:
1. płytki układa się pionowo lub poziomo
2. cała płytka musi się zmieścić na planszy
3. nowa płytka nie musi sąsiadować z ułożonymi już na planszy płytkami
4. płytki można układać warstwowo (płytka leżąca na górze musi leżeć na dwóch różnych płytkach)
5. raz położona płytka nie może być zdjęta z planszy, ani przesunięta.
TAKTYKA
W grze liczy się spostrzegawczość i spryt. Trzeba być naprawdę czujnym, bo jeden ruch przeciwnika może zburzyć misternie planowaną akcję, ale na szczęście działa to w dwie strony.
SKALOWALNOŚĆ
Trexo to gra dwuosobowa.
REGRYWALNOŚĆ
Każda rozgrywka wygląda inaczej.
DLA KOGO
Wydawca oznaczył tę grę kategorią wiekową 7+. W domu gram w Trexo z sześcioipółlatką, której bardzo spodobały się proste zasady, szybka rozgrywka i brak konieczności przygotowania poszczególnych elementów przed rozpoczęciem gry. Nie udało jej się jeszcze ze mną wygrać, ale wiele razy skutecznie blokowała moje ruchy. Gra jest tak uniwersalna zarówno jeśli chodzi o zasady, jak i oprawę graficzną, że spodoba się każdemu, kto lubi trochę pogłówkować.
WYKONANIE
Gra składa się z planszy do gry o wymiarach 23,5 × 23,5 cm, 45 płytek z symbolami X i O oraz dwustronnej instrukcji. Całość mieści się w solidnym pudełku z wypraską, w której znajdują się płytki. Butelkowa zieleń oprawy graficznej Trexo przywodzi na myśl sukno na stole bilardowym albo klasyczną planszę do Scrabbli – w obydwu wypadkach jest to bardzo pozytywne skojarzenie. Dodatkowo zieleń pomaga się wyciszyć i skoncentrować.
WRAŻENIA
Kto z nas nie grał w dzieciństwie w kółko i krzyżyk? Nawet dzisiaj, kiedy co drugie dziecko wychodzi na dwór ze smartfonem z grami, obrotowy zestaw do gry w kółko i krzyżyk jest częstym wyposażeniem placów zabaw. Bo – podobnie jak Trexo – to klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Pamiętacie, co pisałam we wstępie? Proste jest dobre, bo jest proste i dobre. Po prostu!
TYTUŁ: „Trexo”
AUTOR: Jan Åke Hansson
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2017
WIEK: 7+
LICZBA GRACZY: 2
CZAS GRY: 15 minut
WYMIARY: 25 × 24,5 × 5,5 cm