Jeden z najbardziej znanych słoni w literaturze dziecięcej, Elmer, kończy pięćdziesiąt lat! David McKee napisał pierwszą książkę o słoniu w kratkę w 1968 r., a inspiracją do stworzenia bohatera, który różni się wyglądem od reszty swojego stada, była rasistowska uwaga skierowana pod adresem córki pisarza na temat koloru jej skóry. Od tamtego czasu David McKee wydał już ponad dwadzieścia książek o Elmerze, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy w 50 różnych językach. Nic dziwnego – przesłanie o akceptacji odmienności i celebrowaniu inności jeszcze nigdy nie było tak aktualne. W odróżnieniu od klasycznych wydań Elmera (duży format, 32 strony) małe kartonowe wydawnictwa dla najmłodszych, które pokażę Wam w dzisiejszej recenzji, podkreślają jednak przede wszystkim niezwykłą pogodę ducha słonia w kratkę i umiejętność dostrzegania jasnej strony życia w każdej sytuacji.
Krótkie, proste zdania, liczne onomatopeje i tematy bliskie maluchom – takie właśnie są cztery nowe kartonówki wydawnictwa Papilon z Elmerem w roli głównej. Obserwacja pogody, rozkład zajęć w ciągu dnia, spotkania z przyjaciółmi i nauka kolorów jeszcze nigdy nie była tak wesoła! Piękne, kolorowe ilustracje przykuwają wzrok najmłodszych i zachęcają do opisywania przedstawionych sytuacji, a starsze rodzeństwo może spróbować samodzielnie składać pierwsze zdania. W tajemnicy zdradzę, że moja pięcioipółletnia córka woli ćwiczyć czytanie na tych całokartonowych Elmerach niż na specjalnie przygotowanych w tym celu książeczkach.
ELMER I POGODA
Skandynawowie są przekonani, że nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania, dlatego mali mieszkańcy Szwecji, Norwegii i Danii spędzają na dworze kilka godzin dziennie niezależnie od aury. Elmer, mimo że urodził się w Wielkiej Brytanii i przed światem chroni go tylko warstwa kolorowej skóry, wyznaje podobne wartości: niestraszny mu wiatr, burza i mgła, świetnie bawi się w deszczu i na śniegu. W odróżnieniu od reszty słoni ze swojego stada dostrzega potencjał każdej pogody. Skoro nie wszystko możemy kontrolować, zamiast narzekać, uśmiechnijmy się i obróćmy sytuację na własną korzyść.