Na pierwszy rzut oka wyglądają całkiem zwyczajnie i nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle innych puzzli o kosmicznej tematyce. To, co sprawia, że są niezwykłe, jest ukryte pod warstwą farby. Zakodowane w ilustracjach pliki dźwiękowe umożliwiają odtworzenie ponad 300 odgłosów i tekstów, które objaśniają to, co widać na obrazku. Żeby wykorzystać interaktywny potencjał puzzli Wszechświat, trzeba mieć odpowiednie narzędzie, czyli mówiące pióro Albik. W dzisiejszym wpisie z cyklu Czytaj z Albikiem pokażę zarówno puzzle, jak i pióro, a w kolejnym zaprezentuję 2 książki do nauki angielskiego.

Wszechświat. Interaktywne mówiące puzzle
Liczące 100 elementów puzzle przedstawiają Układ Słoneczny. Z perspektywy Ziemi, która znajduje się na pierwszym planie, możemy oglądać Księżyc, ciała niebieskie takie jak gwiazdozbiory, czarną dziurę, kometę, mgławicę, Drogę Mleczną i asteroidy, a także obiekty wytworzone przez człowieka: sztuczne satelity, wahadłowiec, Międzynarodową Stację Kosmiczną, teleskop Hubble’a czy statek kosmiczny. Jest nawet latający spodek! Zarówno na Ziemi, jak i na powierzchni Księżyca, które zajmują większość obrazka, znajdują się dodatkowe obiekty, np. kosmodrom czy moduł księżycowy Łunochod 1.





Zabawa z elektronicznym piórem
Po uruchomieniu elektronicznego pióra Albik i sparowaniu go z puzzlami (w tym celu należy najpierw ściągnąć bezpłatny plik dźwiękowy ze strony www.czytajzalbikiem.pl i wgrać go do pióra, a następnie zbliżyć sensor optyczny Albika do ikony włącznika w lewym dolnym rogu puzzli) można zacząć poznawanie kosmosu.

Tryb nauki
W zależności od tego, czy mamy ochotę poznać same nazwy obiektów, szczegółowe informacje na ich temat czy też usłyszeć wydawane przez nie odgłosy, wybieramy odpowiednio ikonę książki, żarówki albo nuty, a następnie zbliżamy pióro do interesującego nas fragmentu obrazka. W ten sposób poznamy między innymi nazwy wszystkich planet Układu Słonecznego czy wybranych gwiazdozbiorów, dowiemy się, gdzie buduje się kosmodromy i co łączy Michała Anioła z Chopinem i Mozartem w kontekście ciał niebieskich, a także usłyszymy hymn Stanów Zjednoczonych i… utyskiwania kosmitów na nasze wyobrażenia na ich temat. Treści są więc podzielone na trzy oddzielne kategorie, między którymi łatwo można się przełączać, wybierając pożądany tryb.






Tryb quizowy
W dowolnym momencie możemy sprawdzić swoją wiedzę na temat wszechświata w jednym z quizów. Zagadki są podzielone na trzy stopnie trudności (reprezentowane odpowiednio przez kostki do gry z jednym, dwoma lub trzema oczkami): od najprostszego odszukiwania obiektu na puzzlach (np. „Znajdź obiekt, gdzie rakiety kosmiczne przygotowują się do lotu w kosmos”) przez udzielanie odpowiedzi „TAK” albo „NIE” (np. „Czy rakieta nośna jest napędzana silnikiem atomowym?”) aż do wyboru jednej z trzech odpowiedzi (np. „Jakiej narodowości byli pierwsi ludzie, którzy wylądowali na Księżycu? a) Rosjanie b) Chińczycy c) Amerykanie”).





Regulacja głośności, powtarzanie, zatrzymywanie
Jeśli nagranie jest odtwarzane zbyt cicho lub zbyt głośno, możemy wyregulować głośność za pomocą odpowiednich ikonek na puzzlach albo bezpośrednio na obudowie pióra za pomocą przycisków +/–.
Ikona z symbolem dwóch strzałek umożliwia powtórne odsłuchanie nagrania (na obudowie pióra taką samą funkcję pełni przycisk z kropką), z kolei ikona z kwadratem zatrzymuje nagranie (na obudowie pióra wystarczy nacisnąć przycisk play/pauza).
Mówiące pióro Albik
W skład podstawowego zestawu wchodzi elektroniczne pióro, podstawka, do której której można bezpiecznie odłożyć pióro, ładowarka (nie ma potrzeby wymieniania baterii!) i kabel usb do połączenia Albika z komputerem.





Dzięki bezpłatnym aktualizacjom oprogramowania (do pobrania na stronie internetowej) Albik będzie kompatybilny z każdą książką z serii Czytaj z Albkiem. Do tej pory ukazało się 12 pozycji:

Mamy Albika i 3 ksiazki plus ta z szopka, powiem szczerze ze Szopka była hitem na swieta syn miał wtedy 5 lat i dzieki niej uczył sie koled takze rewelacja:)) pozatym mamy jeszcze mape swiata, zwierzeta (jest super) i jezyk angielski(tez bardzo lubimy). czekam na recenzje nowej ksiazki ze słownikiem angielskiego:) pozdrawiam