Grudzień to miesiąc, w którym nawet najbardziej eleganckie kalendarze spuszczają z tonu. Grudniowe okienka pełne są prezentowych inspiracji, mikołajkowych spotkań oraz planów kulinarnych. To również idealny czas na wybór kalendarzowego następcy, będącego zarówno znakomitym terminarzem, jak i ozdobą domu. Oto przegląd dżinialnych kalendarzy na 2018 rok. Dajcie znać, który najbardziej przypadł Wam do gustu.
KALENDARZ JOANNY BARTOSIK
Joasia Bartosik, znana też jako Joa Bart, jest doktorantką na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej pierwsze książki obrazkowe dla najmłodszych powstały przy współpracy z wydawnictwem Oculino, którego celem jest wspieranie rehabilitacji dzieci z dysfunkcją wzroku. Spod pędzla Joasi wyszły też ilustracje do książek Bajki/Fables, O Mikołaju, który zgubił prezenty oraz autorska trylogia Raz, dwa, trzy – patrzymy/słyszymy/mówimy, której druga część otrzymała nominację graficzną w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2016.
Kalendarz na 2018 rok prezentuje dwanaście prac Herkulesa i niesie ze sobą nie lada misję. Jak pisze autorka, z każdym miesiącem kalendarz „będzie dodawał sił każdemu Herkulesowi i każdej Herkulesce!”. W 2017 roku można było zamawiać go w jednej z siedmiu wersji kolorystycznych. Tym razem do kalendarz dostępny jest w formacie A3 i dwóch kolorach papieru: „alabastrowa skóra amazonki (w skrócie BLADY) i gliniana waza czarnofigurowa (w skrócie GLINIANY)”. Jakiś Herkules lub Herkuleska chętni na comiesięczną dawkę motywacji?

KALENDARZ LAS I NIEBO
A dokładniej trzy kalendarze inspirowane, jak i wszystkie inne produkty z oferty Lasu i Nieba, naturą. Autorką rysunków jest pomysłodawczyni, a zarazem dyrektorka artystyczna marki – Małgorzata Gibas-Grądman. Jej uwielbienie i szacunek do przyrody widać w każdym detalu ilustracji. Jeśli lubicie spacerować po łąkach, komponować bukiety z polnych kwiatów, podglądać przysiadające to tu, to tam motyle oraz nasłuchiwać śpiewu ptaków, z pewnością polubicie zaproponowane przez Las i Niebo kalendarze. Przyznamy szczerze, że nam trudno wybrać faworyta. Może Wam będzie łatwiej?

KALENDARZ WYTWÓRNI
Ilustratorska perła z tuzinami dobroci. Kalendarz na 2018 rok to dwanaście miesięcy przedstawionych w dwunastu wyjątkowych ujęciach graficznych przez dwanaścioro wybitnych polskich ilustratorów w składzie: Ada Buchholc, Piotr Młodożeniec, Marta Kopyt, Anna Niemierko, Monika Hanulak, Małgorzata Gurowska, Małgorzata Nowak, Patryk Mogilnicki, Agata Królak, Edgar Bąk, Robert Czajka i Grażka Lange (grudzień i okładka). Wartością dodaną zakupu kalendarza jest wsparcie Polskiej Sekcji IBBY – organizacji upowszechniającej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Ktoś chętny, by wytworzyć trochę dobra?
Macie już kalendarz na 2018 rok? Wydawnictwo WYtwórnia po raz kolejny przygotowało dla nas coś wyjątkowego! ❗ 12 wspaniałych ilustratorów: Ada Buchholc, Piotr Młodożeniec, Marta Kopyt, Anna Niemierko, Monika Hanulak, Małgorzata Gurowska, Małgorzata Nowak, Patryk Mogilnicki, Agata Królak, Edgar Bąk, Robert Czajka, Grażka Lange ❗ A złotówka ze sprzedaży każdego egzemplarza zostanie przekazana Polskiej Sekcji IBBY. <3 Do kupienia np. tu: http://bit.ly/kalendarzWytwórnia
Opublikowany przez Polska Sekcja IBBY/Polish Section of IBBY na 27 listopada 2017
KALENDARZ PAN KULECZKA
Pana Kuleczki i jego podopiecznych – refleksyjnego Psa Pypcia, neurotycznej Kaczki Katastrofy oraz małomównej muchy Bzyk-Bzyk chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Bohaterowie książkowego bestselleru na rozkładówkach malowniczego kalendarza prezentują się idealnie. W środku oprócz wyjątkowych ilustracji Elżbiety Wasiuczyńskiej i filozoficzno-żartobliwych komentarzy Wojciecha Widłaka znajdziecie krótkie opowiadanie oraz zestaw naklejek. I to wszystko bez katastrofy dla portfela. Sprawdźcie sami!

KALENDARZ KOSMICZNY
Twórczynie magazynu „Kosmos dla dziewczynek” wydały kalendarz ścienny z autorskimi grafikami wykorzystanymi w dwóch pierwszych numerach czasopisma. Kosmiczny kalendarz na 2018 rok zdobią kosmicznie dobre ilustracje autorstwa Katarzyny Bogdańskiej, Zosi Dzierżawskiej, Emilii Dziubak, Anity Graboś, Anny Moderskiej, Marianny Oklejak, Barbary Piotrowskiej, Aleksandry Płocińskiej i Marty Ruszkowskiej. Decydując się na zakup tego kalendarza, nie tylko sprawicie sobie dwanaście miesięcy obcowania z kosmosem, ale i wesprzecie działania statutowe fundacji. Jako mamy łącznie trzech potencjalnych kosmonautek szczerze polecamy!

KALENDARZ Z MYSIM OGONKIEM
Pamiętacie opowieść pt. Liść Julii Rozumek? Za oprawę graficzną książki odpowiada Katarzyna Stróżyńska Goraj, tworząca wyjątkowe grafiki dla własnej marki o nazwie Mysi Ogonek. Mysie ogonki, lisie kity, zajęcze słuchy – to tylko kilka przykładów tego, co zawiera kalendarz na 2018 rok. Ilustracje przeniosą Was w iście bajkowy świat pełen łagodnych przedstawicieli lokalnej fauny.

KALENDARZ POGODY
A dokładniej Mój pierwszy kalendarz pogody na folii magnetycznej to dzieło Pomysłowej Mamy, czyli Agaty Skjold. Autorka stworzyła uniwersalny kalendarz z zestawem 53 magnesów, pozwalający dziecku zaznajomić się ze zjawiskami atmosferycznymi, porami roku, miesiącami i dniami tygodnia. Intuicyjny sposób układania kalendarza zaprasza dziecko do współtworzenia rodzinnego grafiku i obserwowania przyrody oraz daje poczucie przewidywalności. Rodziców zaś wspiera w tłumaczeniu dzieciom pojęcia czasu, dzięki możliwości wizualizowania i wspólnego odliczania dni do ważnych wydarzeń – to może być weekendowy wyjazd, przyjęcie urodzinowe lub dowolna wyczekiwana data. Dodatkowym plusem jest to, że Mój pierwszy kalendarz pogody można wykorzystywać przez wiele lat. Wystarczy przymocować go do lodówki lub innej magnetycznej powierzchni i układać do woli. Można także dokupić magnesy w językach angielskim, niemieckim lub francuskim i z ich pomocą trenować języki obce. Sounds great, isn’t it?

KALENDARZ OJCZYSTY
Kalendarz na 2018 rok dla wielbicieli języka ojczystego wydany przez Narodowe Centrum Kultury. Dostępny w dwóch wersjach: dzienny – „zrywak” i miesięczny. W „zrywaku” znajdziecie informacje o nietypowych świętach oraz 365 ciekawostek etymologicznych, ortograficznych i językowych, m.in. o nazwach świąt, o tym, jak bezbłędnie złożyć życzenia noworoczne, skąd swoją nazwę wzięła ryba po grecku i czym są makagigi. W kalendarzu ściennym zawarto ciekawostki językowe dotyczące pochodzenia polskich nazw miesięcy. Ilustracje do obu publikacji przygotowała Marcelina Jarnuszkiewicz, zaś projekt graficzny – Agata Dudek i Małgorzata Nowak, działające pod szyldem Acapulco Studio. Czysta, oj-czysta przyjemność!

KALENDARZ WARZYWNY
Kalendarz inspiracją kulinarną? Czemu nie! Jeśli tylko ilustracje przygotuje rysowniczka i graficzka Beata Rak, znana też jako arctic betty. Autorka zestawiła kolorowe ryciny sezonowych jarzyn podzielone na kwartały. Ilustracje okrasiła podpisami po łacinie i po polsku, dzięki czemu kalendarz nabiera albumowego sznytu. Kto lubi tradycji smak, ten doceni kalendarz Beaty Rak!

ATOKALENDARZ
A to już „atokalendarz” autorstwa atogrzywy, czyli Magdy Kornatowskiej – pochodzącej z Poznania ilustratorki i graficzki. W swojej twórczości Magda w charakterystyczny sposób pokazuje to, co ją inspiruje, czyli… otaczającą zwyczajność, wkomponowując w nią róż, modę i zabawę typografią. I chyba właśnie pokrótce streściłyśmy zawartość „atokalendarza”. Co ważne, kalendarz na 2018 rok możecie pobrać bezpłatnie ze strony autorki i wydrukować we własnym zakresie. Kto lubi gadżety, może też wydrukować „atonaklejki”, które wzbogacą graficznie już i tak świetny projekt. Atodobre, prawda?

KALENDARZ GLOBALNY
A co powiecie na kalendarz na 2018 rok, który wspiera dziecko w nauce czytania? Ten niby klasyczny kalendarz ścienny obejmuje dwanaście krótkich, rytmicznych tekstów przygotowanych w oparciu o reguły czytania globalnego (czyli czytania, które nie wymaga znajomości alfabetu). Czytelny krój pisma, zwiększone spacje międzywyrazowe i odpowiednia wielkość liter sprawiają, że po regularnej lekturze wraz z rodzicami nawet niemowlęta zapamiętują grafikę wykorzystanych wyrazów (choć wiadomo – im starsze dziecko, tym większa radość z czytelniczych sukcesów).
Za warstwę tekstową odpowiada Maria Trojanowicz-Kasprzak – filolog polski, pedagog przedszkolny z wieloletnim stażem i wreszcie autorka książek i artykułów z zakresu metody czytania globalnego. Za promocję czytania globalnego pani Maria otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, można zatem śmiało zaufać jej autorytetowi i czekać na globalne sukcesy małych czytelników. Kalendarz 2018 dla małego i dużego z elementami czytania globalnego znajdziecie TU.

POZYTYWNY KALENDARZ
Autorka bloga Mamarak – naszej skarbnicy wiedzy i inspiracji na temat wrażliwości artystycznej dzieci – po raz kolejny przygotuje Pozytywny kalendarz. Celowo używam czasu przyszłego, ponieważ Martyna, mama dwóch szkrabów, prowadzi jeszcze własną działalność i dla bloga zarywa i tak krótkie już noce (skądś to znamy!). Mamy gwarancję, że Pozytywny kalendarz na 2018 rok powstanie, ale już po Nowym Roku. Gwarantujemy Wam, że warto na niego poczekać. To połączenie czekolady, dobrej komedii i encyklopedii, bo sprawia przyjemność, bawi i uczy. A przy tym wygląda świetnie i podobnie jak „atokalendarz” będzie do pobrania bezpłatnie i do samodzielnego wydruku. Także zostawcie sobie kawałek pozytywnej przestrzeni – w domu, na uczelni, w pracy lub w każdym z tych miejsc. Uśmiech przez 365 dni w roku gwarantowany! Pozytywny kalendarz 2017 znajdziecie TU.
