Poczucie humoru to jedna z tych cech, które nie tylko pomagają zdobyć przyjaciół i zjednują ludzi, ale przede wszystkim pozwalają rozładować stres i traktować go raczej w kategoriach wyzwania niż życiowych trudności. Nie rodzimy się obdarzeni poczuciem humoru, ale możemy je w sobie rozbudzić i wyćwiczyć. Humor najczęściej idzie w parze z inteligencją, bo wymaga umiejętności myślenia asocjacyjnego, bogatego słownictwa czy – do pewnego stopnia – również zdolności aktorskich. Jak pomóc dziecku rozwinąć tę cenną umiejętność życiową? Jednym ze sposobów jest oczywiście kontakt z odpowiednią literaturą od najmłodszych lat. Książki Karoliny i Hansa Lijklemów z serii Co się stało? wydawnictwa Widnokrąg to doskonały trening poczucia humoru i myślenia przyczynowo-skutkowego dla dzieci już od trzeciego roku życia!
Małe wypadki, Straszny bałagan i Wielkie plamy napisało samo życie, a Karolina i Hans Lijklemowie jedynie znaleźli odpowiednie słowa i obrazy, by przełożyć domowe historie na język książki. Każdy, kto ma dzieci, dobrze zna te scenki: podrapane kolana, guzy, rozbite naczynia, popsute zabawki czy poplamione ubrania. Na myśl o dodatkowej (zupełnie niepotrzebnej, dodajmy!) pracy opadają ręce, a na usta cisną się same nieprzyzwoite słowa, ale wystarczy, że zmienimy nieco optykę, żeby w tych małych wypadkach dostrzec komiczne strony. Rozbrojony poczuciem humoru problem okaże się łatwiejszy do rozwiązania, a dzieci będą nam wdzięczne za cenną życiową lekcję – rozładowujący napięcie śmiech jest lepszy od bezproduktywnej złości. Nie dość, że relacje rodzinne nie zostaną nadwerężone, to jeszcze damy upust własnej kreatywności.
Wszystkich trzy książki Karoliny i Hansa Lijklemów zasadzają się na prostym, ale błyskotliwym pomyśle: zestawieniu ilustracji przewinienia z dowcipnym komentarzem dziecka, które się go dopuściło. Humor wynika z pominięcia elementu bezpośrednio łączącego przyczynę ze skutkiem, przez co czytelnik sam musi nadbudować brakującą część opowieści. To świetne ćwiczenie z logicznego myślenia dla najmłodszych, a także przykład na to, w jak różny sposób można opisać otaczającą nas rzeczywistość. Weźmy na przykład takie rozbite okulary: skończony nudziarz wyjaśni, że po ciemku wpadł na szafę, a dowcipniś bez mrugnięcia okiem powie: „Świetnie widzę w ciemności!”. A łysa lalka? Jedno dziecko będzie mętnie tłumaczyć, że próbowało obciąć lalce włosy, ale nie za bardzo mu wyszło, a inne stwierdzi z dumą: „Lalka była u fryzjera”. Pełne humoru komentarze nie tylko świadczą o inteligencji nadawcy, ale również podkreślają dziecięcą radość z samodzielności. Nieważne, że nie wszystko poszło po myśli małego odkrywcy, ważne, że próbował. Następnym razem na pewno będzie lepiej!
Eleganckie, ograniczone do kilku kolorów ilustracje są proste, ale sugestywne. Nie dominują nad tekstem, lecz doskonale go uzupełniają. Na dodatkową uwagę zasługują tematyczne wyklejki: plastry i bandaże w części Małe wypadki, zmiotki i szufelki w Strasznym bałaganie i środki czystości w Wielkich plamach. Począwszy od pomysłu poprzez wykonanie aż do radości płynącej z lektury – w trylogii Karoliny i Hansa Lijklemów wszystko poszło doskonale!
A kiedy mali czytelnicy nauczą się już odpowiedzi na pamięć, pobawcie się w wymyślanie własnych dowcipnych odpowiedzi. To dopiero trening poczucia humoru!
TYTUŁ: Małe wypadki, Straszny bałagan, Wielkie plamy
SERIA: Co się stało?
TEKST: Karolina i Hans Lijklema
ILUSTRACJE: Karolina i Hans Lijklema
LICZBA STRON: 32
OPRAWA: twarda
FORMAT: 19 × 19 cm
WIEK: 3+
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2017, 2018