Mapa świata z flagami jest jedną z popularniejszych pomocy montessoriańskich. Kiedy dziecko nauczy się rozpoznawać kontynenty, nadchodzi czas, by zacząć uszczegóławiać wiedzę. Zapamiętywanie nazw i położenia poszczególnych państw jest prostsze i przyjemniejsze, kiedy ma się do pomocy kolorowe flagi. Im więcej różnorodnych bodźców towarzyszy nauce, tym lepiej! Flagi łatwo przygotować samodzielnie, ale jeśli brakuje nam czasu lub materiałów, można skorzystać z gotowego zestawu. Flagi świata wydane przez Egmont w ramach Biblioteczki Montessori pozwalają poznać aż 50 państw i ich flag. Na pierwsze lekcje materiału jest aż nadto! 
Zestaw Flagi świata składa się z 8 dużych puzzli tworzących mapę świata, 50 flag do umieszczania na mapie oraz książki z opisem poszczególnych flag. Całość mieści się w bardzo sztywnym, eleganckim pudełku otwieranym od góry. Tytuł na wieku złożony jest wypukłymi literami.
PUZZLE MAPA ŚWIATA
Kolory kontynentów na puzzlach odpowiadają kolorystyce używanej w pedagogice Montessori: Europa – czerwony, Afryka – zielony, Azja – żółty, Australia i Oceania – brązowy, Antarktyda – biały, Ameryka Północna – pomarańczowy, Ameryka Południowa – różowy.Na kontynentach zaznaczono granice państw i podpisano te z nich, do których należy dopasować flagi.
Flagi są umieszczone na drewnianych patyczkach, które wtyka się w otwory w puzzlach.
Puzzle wykonane są z grubej, lakierowanej tektury.
FLAGI PAŃSTW ŚWIATA
Dwustronne papierowe flagi mają wymiary 4 × 3 cm i są osadzone na 7–centymetrowych drewnianych drzewcach.
W tym miejscu muszę zaznaczyć, że w dwóch flagach umieszczono drzewca ze złej strony, a w przypadku Meksyku orzeł jest odwrócony w inną stronę:
Błąd wkradł się również do jednej ilustracji w książce:
KSIĄŻKA
W książce zaprezentowano sposób wprowadzania flag i nazw państw świata w duchu pedagogiki Montessori (np. pozwolenie dziecku, by to ono zdecydowało, od których flag chce zacząć, kilkukrotne powtarzanie nazwy kraju, praca do momentu, w którym dziecko jest zainteresowane, regularne powtórki materiału itd.), a także pomysły na dodatkowe ćwiczenia. Pozostałą część broszury zajmuje katalog poszczególnych flag z krótkim opisem (historia flagi, symbolika kolorów) oraz mapy kontynentów, na których zaznaczono, gdzie powinna się znajdować jaka flaga. Dzięki takiej karcie kontrolnej dziecko może pracować z zestawem nawet samodzielnie.
Flagi świata bardzo przypadły do gustu moim córkom, pięcioipół- oraz siedmiolatce, które w skupieniu wyszukiwały odpowiednie flagi i wtykały je w wyznaczone miejsca. Oczywiście jednorazowe ułożenie puzzli z mapą świata i wbicie flag w kontynenty nie załatwi sprawy, ale zamierzam regularnie wyciągać pudełko z tym materiałem. Kto wie, może podczas zabawy z dziećmi sama podciągnę się trochę z geografii politycznej świata?
TYTUŁ: Flagi świata
SERIA: Biblioteczka Montessori
AUTOR: Eve Herrmann
TŁUMACZENIE:
ILUSTRACJE: Roberta Rocchi
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018